StoryEditor

Co do desykacji rzepaku? Jakie preparaty są zarejestrowane?

Pytanie Czytelnika: Czy zarejestrowane są jeszcze jakieś preparaty z glifosatem do zwalczania chwastów przed zbiorem rzepaku?
03.07.2023., 10:07h

Termin zastosowania glifosatu - w jakiej fazie?

Tak, są zarejestrowane i 20 czerwca było ich 16. Warto dokładnie czytać ich etykiety. Chodzi dokładnie o termin zastosowania, bo łatwo go opisać, ale trudniej określić w praktyce, np. „Zabieg wykonać w fazie dojrzewania łuszczyn, (BBCH 85–87), gdy nasiona są wykształcone i mają wilgotność poniżej 30%. Łuszczyny na pędach głównych są w 2/3 ilości barwy żółtoseledynowej, a nasiona są w 70% czerwonobrązowe, to jest na 7–14 dni przed przewidywanym zbiorem”.

Opis dokładny, ale określenie wg niego terminu zabiegu nie jest już takie proste. Zbyt wczesny może spowodować przedwczesne zasychanie nasion powodując spadek plonu. Zbyt późny może nie zniszczyć chwastów wystarczająco dobrze, które nadal mogą utrudniać zbiór.

Zobacz także: Ważą się losy glifosatu. Czy po raz kolejny zezwolenie zostanie odnowione?


Fot: Pixabay
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 16:42