StoryEditor

Nowa kiła kapusty. Jak oznaczyć patotyp? Które odmiany są kiłoodporne?

Od kilkunastu lat w uprawach rzepaku poza znanymi już wcześniej sprawcami chorób pojawił się nietypowy mikroorganizm, niebędący ani grzybem, ani wirusem, ani bakterią. Jest to sprawca przenoszonej z glebą kiły kapusty.
29.06.2023., 12:06h

Patogen ten towarzyszy uprawom kapustowatych już od wielu lat. Po raz pierwszy opisano go w latach 70. XIX w., ale z pewnością ewoluuje on wraz z roślinami kapustowatymi już od wieków. Ponadto gatunków i form roślin kapustowatych jest mnóstwo. Każdy z nas znajdzie w rodzinie Brassicaceae (kapustowate) jakieś swoje ulubione warzywo:

  • kapustę włoską,
  • pekińską,
  • brukselską,
  • kalafiora,
  • brokuły.

Zobacz także: Co uprawiać na polu, na którym wystąpiła zgnilizna twardzikowa?


Rośliną kapustowatą są też gatunki typowo rolnicze, jak rzepak, gorczyca, rzodkiew, brukiew, a także liczne chwasty, z którymi walczymy na polach, np. tasznik i tobołki. Co więcej, miłośnicy kwiatów laku, który też jest rośliną kapustowatą, znajdą objawy choroby na swoich klombach kwiatowych. Nie każdy zdaje sobie spraw, że kapustowate to także przyprawowe chrzan czy rzeżucha.

Plantacja dwóch odmian rzepaku - z lewej wrażliwa na sprawcę kiły z prawej odporna. Fot. Jędryczka.

Zmienność patogenu P. brassicae.

Tak jak wiele jest form roślin kapustowatych, tak i wiele jest form Plasmodiophora brassicae. Mikroorganizm ten ma mikrometrowe rozmiary, co powoduje, że ...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 12:20