StoryEditor

Zwalczanie pryszczarka w rzepaku. Do kiedy można wykonać zabieg?

Pytanie Czytelnika: Czy w czerwcu warto i można legalnie zwalczać pryszczarka na rzepaku?
13.06.2023., 11:06h

Odpowiedź eksperta: Warto zwalczać szkodniki jeszcze w czerwcu, ale są pewne problemy.

Zobacz także: Dobrać dobry międzyplon. Czego unikać i jaki wybrać termin siewu?

Pryszczarek kapustnik na łuszczynie rzepaku. Fot. Czubiński

Pryszczarek kapustnik daje w rzepaku ozimym 2–3 pokolenia na rok (w jarym jest to nawet 4). Dodatkowo im cieplej, tym rozwój pojedynczego pokolenia jest krótszy i trwa zamiast 4 tygodni zaledwie 18–20 dni. Rozwój pokoleń powoduje dodatkowo, że wraz z rozwojem każdego kolejnego pokolenia liczba szkodników jest coraz większa.

Ostatnie w danym sezonie pokolenia rozwijają się na najpóźniejszych łuszczynach. Mimo że mają one już mniejszy potencjał plonotwórczy, to duża liczba szkodników znacznie wpływa na plon. Dlatego warto zwalczać szkodniki jeszcze w czerwcu, zwłaszcza jeśli będziemy mieli ciepłą końcówkę maja i początek czerwca.

  • Problemem w tym czasie jest wielkość roślin rzepaku. Przy stosunkowo małej rozpiętości belek polowych opryskiwacza, gęste przejazdy sprzętem niszczą nadmiernie rzepak. Wtedy niejednokrotnie lepiej zrezygnować z zabiegu i pogodzić się ze stratami lub wykonać tylko opryskiwanie brze...
Pozostało 31% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 21:50