StoryEditor

Jak w pełni wykorzystać potencjał plonowania rzepaku?

Rzepak ma ogromny potencjał plonowania, sięgający teoretycznie nawet 9 t/ha. Aby wykorzystać go jak najlepiej, trzeba wiedzieć, w jakich stadiach rozwojowych tworzy się plon. Jednak w praktyce coraz trudniej i drożej jest uzyskać zadowalające plony. Czy mamy jeszcze rezerwy? Jak w pełni wykorzystać potencjał plonowania rzepaku? 
17.07.2023., 13:07h

W praktyce średnie plony rzepaku wynoszą 3–4 t/ha, oznacza to, że wykorzystujemy niecałą połowę potencjału rzepaku. Coraz częściej jednak słyszy się o plonach na poziomie 5–6 t/ha. Widać zatem, że w uprawie rzepaku tkwią jeszcze olbrzymie rezerwy.

Najpoważniejszymi błędami, zabierającymi więcej niż 50% plonu, okazuje się nieterminowe zwalczanie szkodników i chorób. Spośród czynników zewnętrznych niezależnych od rolnika, woda w największym stopniu ogranicza plon – zwłaszcza na słabych glebach.


Czytaj także: Co do desykacji rzepaku? Jakie preparaty są zarejestrowane?

– Przy średnich opadach w wysokości 150 mm od końca marca do początku lipca (główny okres wegetacji rzepaku), na piaszczystych glebach możliwe jest uzyskanie 3 t/ha rzepaku, przy optymalnym zaopatrzeniu w NPK – przekonuje prof. Schönberger z N.U. Agrar.

Czynniki wpływające na tworzenie plonu

Jakie czynniki wpływają na proces tworzenia plonu rzepaku:

  • wykształcenie odpowiedniej powierzchni liści, aby rośliny wytworzyły wystarczającą ilość asymilatów, potrzebnych do wykształcenia silnego korzenia i zawiązania organów plonotwórczych;
  • zawiązanie odpowied...
Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 07:21