StoryEditor

Susza wpłynie na światowy rynek soi?

Brazylia, jeden ze światowych liderów rolnictwa, cierpi z powodu jednej z największych susz stulecia. Co z zasiewami soi i kukurydzy?
27.09.2021., 12:09h

Brakuje wody i prądu

Brak opadów spowodował opróżnienie zbiorników hydroelektrycznych – tym samym stawiając pod znakiem zapytania dostawy prądu. Susza zwiększyła też inflację i bezpośrednio zaszkodziła rolnikom.

Brazylijski wiceprezydent Hamilton Mourao w czasie swojego ostatniego wystąpienia powiedział, że sytuacja jest na tyle poważna, że należy zacząć oszczędzać energię, szczególnie na gospodarstwach. Racjonowaniu energii w kraju zaprzeczyli jednak inni politycy i urzędnicy, uspokajając społeczeństwo.

Brazylijskie ministerstwo energii ogłosiło, że kryzys energetyczny jest dużo gorszy, niż wcześniej sądzono – kraj stracił wydajność hydroenergetyczną równą energii zużywanej przez Rio de Janeiro w ciągu pięciu miesięcy. Poinformowano też społeczeństwo o podwyżkach prądu – średnio o 6,78% za wrzesień i kolejne miesiące.

Susza stulecia trwa

Zeszłoroczna susza została okrzyknięta jedną z najgorszych w stuleciu. Z tego powodu Brazylia cały czas boryka się z poważnymi niedoborami wody. A teraz Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna opublikowała raport potwierdzający, że istnieje 70% szans na powrót La...

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 09:05