StoryEditor

Wczesny atak mszyc na groch

W monitoringu szkodników, który prowadzi IOR – PIB w. Poznaniu stwierdzono pojawienie się w Winnej Górze (woj. wielkopolskie) mszycy grochowej na grochu. Stwierdzono, że niecałe 20% roślin jest opanowanych przez pojedyncze osobniki. Jest to groźna sytuacja, gdyż groch jest jeszcze w fazie rozwoju liści i wolniej rekompensuje straty oraz jest mocniej narażony na negatywne działanie ewentualnie przeniesionych wirusów.
19.05.2020., 10:05h
Mszyca grochowa (Acyrthosiphon pisum) nie jest niczym nowym, ani szczególnym na grochu. W tym roku jednak pojawia się ona w nasileniu dochodzącym do progu szkodliwości wcześniej. Czy zatem przystąpić już do jej zwalczania, jakie zastawać środki i czy mszyca stanowi naprawdę duże zagrożenie?

Pośrednia szkodliwość wczesnego ataku mszyc to możliwość przeniesienia i rozwoju na grochy wirusa żółtej mozaiki fasoli, który na grochu powoduje zwykłą mozaikę grochu. Im wcześniej wiosną wirus jest przenoszony na roślinę roczną jarą, tym choroba silniej się rozwija i daje wyraźniejsze objawy. Na skutek przeniesienia wirusa raczej nie będzie to 100-proecentowa reedukacja plonu, ale mimo to warto ograniczać chorobę.

Drugie negatywny aspekt wczesnego pojawienia się mszyc, to ryzyko namnożenia i liczniejszego wystąpienia kolejnych pokoleń, atakujących w fazie kwitnienia grochu. Wtedy szkody bezpośrednie bywają największe i mogą być odczuwalne w plonie.

Bezpośrednie szkody to wyssanie soków z roślin, osłabienie ich kondycji oraz zwijanie i sklejanie głównie szczytowych liści. To ostanie jest szczególnie groźne dla grochu. Zwinięte i poskleja...
Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 17:27