StoryEditor

Strategiczne gatunki roślin bobowatych - wyniki PDO

Batalia o krajowe źródło białka, dobry przedplon i ograniczenie nawożenia azotem, w tym rośliny następczej, to niejedyne walory uprawy roślin bobowatych. Ich parametry użytkowe prezentują wyniki PDO.
NASZ AUTOR
Marcin Binkowski
COBORU Słupia Wielka
04.04.2024., 09:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Uniwersalny gatunek - groch siewny
  • Dobre plony bobiku
  • Rekordzista w zasiewach - łubin wąskolistny
  • Na najsłabsze gleby - łubin żółty

Po deszczowej końcówce jesieni i zimie wiele zalanych pól będzie wymagało regeneracji, do czego nadają się np. rośliny bobowate. Mimo korzystnego wpływu na glebę i potencjał plonowania roślin następczych, powierzchnia ich uprawy w kraju nie jest zbyt duża, co może jednak zmienić istniejąca sytuacja polowa.

Zobacz także Nawożenie soi azotem pogłównie

Warunki pogodowe w 2023 r. były natomiast dość trudne do uprawy roślin bobowatych. Wiosną z powodu dużego uwilgotnienia gleby i częstych opadów większość doświadczeń PDO z tymi gatunkami zakładano na początku kwietnia. Wschody były dobre, ale w dalszej fazie rozwoju roślin temperatury były niskie, w większości stacji notowano małe opady, na skutek czego wzrost siewek był ograniczony. Z kolei w czerwcu podczas kwitnienia dominowały wysokie temperatury i susza, które skróciły tę fazę rozwoju. Najgorsze warunki panowały wówczas w centralnej Polsce, a korzystniejsze na południu, gdzie deszcze sprzyjały zawiązywaniu strąków.

W minionym sezonie pogoda była szczególnie niekorzystna dla łubinu. Rośliny były niskie, wątłe, kwitły krótko, a na skutek wysokich temperatur często zrzucały kwiaty i zawiązki strąków, w wyniku czego plon nasion w niektórych stacjach nie przekraczał 1 t/ha. Natomiast w lipcu i sierpniu deszcze wydłużały wegetację, powodowały nierównomierne dojrzewanie, co zróżnicowało terminy zbioru.

Uniwersalny gatunek - groch siewny

W roku 2023 w doświadczeniach PDO groch siewny plonował średnio prawie 4 t/ha, a najlepsze wyniki uzyskano na południu Polski. Trudnością w jego uprawie jest duża skłonność do wylegania, która utrudnia zbiór i zwiększa straty nasion. Firmy hodowlane tworząc nowe odmiany kładą duży nacisk na tę cechę, w wyniku czego obecnie większość odmian w Krajowym rejestrze jest wąsolistna. Sczepiające się tymi organami rośliny tworzą dość stabilny łan, ograniczając znacząco wyleganie i ryzyko strat nasion.

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
NASZ AUTOR<br/>Marcin Binkowski<br/>COBORU Słupia WielkaNASZ AUTOR
Marcin Binkowski
COBORU Słupia Wielka
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. kwiecień 2024 18:14