StoryEditor

Nie będzie współfinansowania w „Młodym rolniku”

Pytanie: Czy w trwającym naborze wniosków na młodego rolnika można przeznaczyć premie na wkład własny inwestycji z „Modernizacji gospodarstw?
03.06.2015., 12:06h

Odpowiedź: Z przewidywanej premii dla młodego rolnika w kwocie 100 tys. zł, przynajmniej 70% trzeba będzie przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe związane z prowadzoną działalnością rolniczą. Jeżeli chodzi o zakup maszyn i urządzeń to w grę wchodzić będzie jedynie zakup rzeczy nowych.

Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy na operacje typu „premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego programem rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020 przynosi jednak bardzo niekorzystną zmianę dla młodych rolników. Mówi się w nim mianowicie, że wspomniane inwestycje w środki trwałe nie mogą być finansowane z innych środków publicznych. Oznacza to, że premii dla młodego rolnika nie będzie można tak jak dotychczas przeznaczyć jako wkład własny w inwestycje realizowane w ramach „modernizacji gospodarstw”. gi

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 16:30