StoryEditor

Premia na inwestycje w gospodarstwie

Pytanie: Na co można wydać premię dla młodego rolnika?  
23.02.2015., 15:02h

Odpowiedź: Generalnie w tym działaniu nie określono listy kosztów kwalifikowalnych. Przepisy mówią jedynie o tym, że otrzymaną premię trzeba przeznaczyć na inwestycje w gospodarstwie zaplanowane w biznesplanie, który rolnik – kandydat do premii – musi obowiązkowo przedłożyć w ARiMR.

Są jednak pewne dodatkowe wytyczne wskazujące na co można przeznaczyć otrzymaną premię. Rozporządzenie mówi, że przynajmniej 70% otrzymanej kwoty trzeba przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe. To dość ogólne sformułowanie daje spora swobodę w dysponowaniu premią. Można ją zatem przeznaczyć zarówno na zakup maszyn czy wyposażenia, jak również na inwestycje budowalne, zakup gruntów rolnych, zakup zwierząt stada podstawowego czy zakładanie plantacji trwałych. W przypadku zakupu maszyn i urządzeń w grę wchodzi jedynie zakup nowego sprzetu. gi

Jeżeli masz pytania odnośnie nowego PROW na lata 2014-2020 napisz do nas na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pozostało 37% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 14:01