StoryEditor

Nie będzie odszkodowań za straty w uprawach wyrządzone przez żurawie, gęsi i inne dzikie ptaki. Ustawa trafiła do kosza

Miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle. Rząd wyrzucił do kosza projekt ustawy, który miał umożliwić wypłatę odszkodowań za straty spowodowane przez dzikie ptactwo, czyli m. in. żurawie, gęsi, kormorany łabędzie i krukowate. Odrzucając propozycję opozycyjnego projektu autorstwa PSL rząd obiecał przygotowanie własnego projektu ustawy, który ma być uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu i obowiązywać od 2024 roku.
10.07.2023., 17:07h

Tej wiosny znów dzikie ptactwo dało się rolnikom we znaki. Żurawie, kormorany czy gęsi plądrowały plantacje kukurydzy. Kilka dni temu jeden z rolników informował w social media, że już 4 raz sieje kukurydzę na kiszonkę, bo za każdym razem dzikie ptaki zniszczyły mu zasiewy. To dlatego ta ustawa jest tak ważna i potrzebna. Należące do Skarbu Państwa ptaki niszczą uprawy, za co rolnicy nie mogą otrzymać odszkodowań.

Sejmowa komisja rolnictwa wraca do tematu

W październiku zeszłego roku odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego zaproponowali w nim uzupełnienia obowiązujących przepisów o odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone działalnością gatunków będących pod ochroną, poprzez rozszerzenie zakresu o kategorię ptactwa prawnie chronionego.

Teraz podczas połączonych posiedzeń sejmowych komisji rolnictwa i ochrony  środowiska wrócono do tematu.

– Na poprzednim posiedzeniu dotyczącym tego projektu komisje postanowiły o wstrzymani prac nad projektem do czasu przedstawienia przez wnioskodawców sposobu szacowania szkód. Ponieważ takie propozycje zostały przygotowane proszę o zabranie głosu posła sprawozdawcę  – powiedział poseł Leszek Galemba, szef sejmowej komisji rolnictwa.

Ptaki niszczą uprawy, rolnik nie dostanie ani złotówki

Poseł Zbigniew Ziejewski z PSL przedstawił analizy naukowe wykonane przez Uniwersytet Warmińsko – Mazurski dotyczące strat jakie mogą powodować dzikie ptaki. Naukowcy wskazali w nich także na rosnąca populację dzikich ptaków, które wyrządzają ogromne szkody nie tylko na polach, ale stanowią także ogromny problem dla hodowców ryb.

– Nic skomplikowanego, wszystkie instrukcje są jednostronicowe. Tylko chcieć. Dobra wola obu komisji, że rolnik ponosi ogromne straty, a nikt mu nie chce wypłacić nawet złotówki. Wykażmy się dobrą wolą bo nad tą ustawą procedujemy już 4 lata – mówił poseł Z. Ziejewski z klubu Koalicji Polskiej.

Rząd problem rozumie, ale projekt odrzuca

- Chcemy tę sprawę rozwiązać bo mamy poczucie, że straty wywoływane przez dzikie ptaki chronione są na tyle wysokie, że rekompensata absolutnie się należą – powiedział w Sejmie wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

Wykluczył jednak możliwość prowadzenia dalszych prac nad projektem przygotowanym przez posłów PSL. Jego zdaniem nie ma możliwości przeprowadzenie szacowania strat wyrządzonych przez dzikie ptactwo na wzór strat wyrządzanych przez inne gatunki. Dlatego zapadła decyzja, którą poparł Premier Mateusz Morawiecki, aby problem rozwiązać przygotowując nową ustawę. Prace nad nią trwają od maja.

Kiedy będą nowe przepisy?

Wiceszef MRiRW bardzo optymistycznie podchodzi do tego tematu. Do końca kadencji Sejmu zostało niewiele tygodni, a jeszcze po drodze jest przerwa wakacyjna w obradach.

– Jeszcze w tej kadencji wniesiemy do Sejmu ustawę, która tą sprawę ureguluje. Chcemy iść w kierunku ryczałtu i automatyzmu w wypłacie rekompensat dla rolników. W oparciu o wiedzę naukową i bazę historyczną szacować te straty i wypłacać odszkodowania. Jestem przekonany, że te rozwiązania wejdą w życie od przyszłego roku  – wyjaśnił K. Ciecióra.

- Apelujemy w imieniu o polskich rolników o zajęcie się tą sprawą – powiedział Wiktor Szmulewicz, który zauważył, że zbliża się koniec kadencji i Sejmu i szanse na uchwalenie nowych przepisów są niewielkie.

wk
Fot. Envato Elements

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 07:38