StoryEditor

Nowości Agro Show: nowy rozrzutnik i przyczepa Cynkometu

Na tegorocznej wystawie Agro Show firma Cynkomet z Czarnej Białostockiej zaprezentował nowy 14-tonowy rozrzutnik i przyczepę budowlaną. To produkty, dzięki którym producent liczy na wzrost sprzedaży na europejskich rynkach.
27.09.2019., 08:09h

Rozrzutnik obornika N-264/1 o ładowności 14 ton, zwiera w swojej konstrukcji zupełnie nowe rozwiązania, ale też elementy, przetestowane przez wiele lat w poprzednich modelach. Maszyna wyposażona jest w przenośnik napędzany hydraulicznie z możliwością bezstopniowej regulacji posuwu oraz zawór chroniący przekładnie przed przeciążeniem. Ponadto w rozrzutniku wprowadzono wymienne, ocynkowane ślizgacze pod listwy, niwelujące niszczenie podłogi. Ściany o grubości 4 mm oraz ich wsporniki zostały wykonane ze stali S355 o podwyższonej wytrzymałości oraz - dodatkowo - wzmocnione profilem brzegowym. Rozrzutnik wyposażono w osie firmy ADR oraz zawieszenie typu tandem na resorach parabolicznych. Sprzęt wyposażony jest w adapter poziomy z dwoma bębnami łopatkowymi oraz dwoma talerzami rozrzucającymi z osłoną serwisową, unoszoną hydraulicznie. Konstrukcja maszyny umożliwia również zastosowanie dwubębnowego adaptera pionowego.

Budowlana czternastka

Kolejna targowa nowość Cynkometu to skorupowa przyczepa budowlana o ładowności 14 ton. Co istotne dla użytkowników, skrzynia ładunkowa może być wykonywana w dwóch wariantach, zarówno ze stali o podwyższonej wytrzymałości - S355, jak i ze stali Hardox 450. Ściany zostały wykonane z blachy o grubości 6 mm, a podłoga z blachy o grubości 8 mm, co pozwoliło na uniknięcie dodatkowych wsporników usztywniających konstrukcję. Jak podkreśla firma Cynkomet, zastosowanie blachy trudnościeralnej przedłuża trwałość skrzyni transportowej w porównaniu do zastosowania standardowych gatunków stali, co jest szczególnie ważne, gdy przyczepa jest używana do transportu kamieni oraz gruzu.

Wywrót skrzyni umożliwia 8-stopniowy siłownik hydrauliczny firmy Hyva, a cała instalacja hydrauliczna jest wykonana z rurek stalowych cynkowanych galwanicznie oraz przewodów elastycznych. Zawieszenie typu tandem wraz z osiami ADR zapewniają wysoką trwałość oraz zwrotność. Co ciekawe, cynkowany ogniowo amortyzowany dyszel wraz z podporą hydrauliczną umożliwiają łatwą regulację jego wysokości również w momencie, gdy przyczepa jest załadowana.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 17:54