StoryEditor

Co na duże okna w upały? Co wybrać: rolety, markizy, żaluzje?

Nowoczesne duże okna domów oferują niezwykłe widoki na okolicę, gdy siedzimy na kanapie, a jeden promień słońca podczas chłodnych dni szybko podnosi temperaturę. Latem trzeba jednak chronić wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem.
15.05.2023., 15:05h

Nowoczesne, duże okna do domu

Wysokie temperatury oraz intensywne promienie słoneczne, wpadające do pomieszczenia przez szerokie okna, sprawiają, że nasz dom w ekspresowym tempie się nagrzewa, wskutek czego pomieszczenia stają się duszne, a przebywanie w nich niekomfortowe.

Jednym z trendów w nowocześnie projektowanych domach są właśnie efektowne, panoramiczne przeszklenia. Przesuwne szklane drzwi, stosowane głównie w strefie dziennej, gdzie domownicy spędzają najwięcej czasu, nadają budynkowi lekki charakter i optycznie powiększają przestrzeń. Dzięki nim dom wtapia się w otaczającą naturę, a wnętrze i taras lub ogród stanowią niemalże jedną całość. Zaletą w zimie, a jednocześnie wadą dużych okien w upalne dni, jest dobre nagrzewanie pomieszczenia. W słoneczne, zimowe dni przez duże okna dostanie się dużo promieni słonecznych. Problem pojawia się natomiast latem, dlatego konieczne jest wyposażenie okien w systemy ochrony przed nasłonecznieniem.

Najpopularniejszym urządzeniem w doraźnym ochłodzeniu pomieszczenia jest elektryczny wiatrak. Wytworzony wiatr daje ochłodę, lecz nie jest to superwydajne urządzenie. Aby standardowy wiatrak ochłodził mieszkanie, musiałby się znajdować w niemal każdym pomieszczeniu. Dużo wydajniejsza jest klimatyzacja, która coraz częściej gości w naszych domach. To bardzo wydajne, lecz dość drogie udogodnienie. Zwłaszcza że upały w naszym klimacie zazwyczaj trwają przez trzy miesiące, choć się wydłużają ostatnio.

Dużo bardziej powszechnym i energooszczędnym sposobem jest zacienienie pomieszczeń tak, by promienie słoneczne nie docierały do miejsc, w których przebywamy. Najlepiej z tej roli wywiązuje się natura, ale nie zawsze w sąsiedztwie nowo budowanego domu znajdziemy drzewa z rozłożystymi koronami. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań – od prostych materiałowych rolet po automatycznie sterowane żaluzje czy markizy.

Modne duże okna tarasowe

W tym roku w budownictwie jednorodzinnym możemy spodziewać się utrzymania trendów architektury estetycznej. Prym będą wiodły okna i drzwi o wąskich profilach, czy np. okna przesuwne oraz podnoszono-przesuwne, które pozwalają jeszcze szerzej otworzyć się na otaczający nas krajobraz i zatrzeć granicę między progiem domu a ogrodem.

Duże przeszklenia okienne wykonane z trwałych materiałów, jak np. aluminium, są i w dalszym ciągu będą w głównym kręgu zainteresowań inwestorów. Zależy im nie tylko na ich trwałości, ale także dobrych parametrach termoizolacyjnych, czyli rozwiązaniach ekonomicznych, mających wpływ na obniżenie rachunków np. za ogrzewanie.

Coraz popularniejsze stają się również pergole tarasowe, które tworzą dodatkową przestrzeń nieruchomości. Dzięki takim rozwiązaniom jak zabudowa w postaci osłon przeciwsłonecznych czy zabudowy całoszklanej, pergola staje się miejscem uniwersalnym, z którego mieszkańcy mogą korzystać przez cały rok.

Michał Marcinkowski AluprofMichał Marcinkowski, Aluprof

Rolety zewnętrzne

W zależności od sposobu montażu oraz umiejscowienia skrzyni rewizyjnej, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rolet. Najpowszechniejszym sposobem montażu rolet w nowo budowanych domach są rolety podtynkowe. W tym systemie skrzynka znajduje się na zewnątrz budynku, lecz jest schowana pod elewacją. Rolety montuje się przed oknem. Aby elewacja w pełni zakryła skrzynkę, trzeba uwzględnić odpowiednio grubą warstwę ocieplenia, przynajmniej 15 cm. Do takiego sposobu montażu wymagane jest właściwe przygotowanie nadproża w kształcie litery L lub powiększenie wymiaru otworu okiennego o wymiary skrzynki. System wymaga uwzględnienia na etapie projektowania domu. Rolety naokienne montuje się na prowadnicach przymocowanych do ramy okna. Skrzynka nakładana jest na ramę okna i montowana we wnęce. Pokrywa rewizyjna jest wewnątrz budynku.

Rolety podtynkowe dobrze chronią przed upałem, jednak montaż trzeba przewidzieć wcześniej w projekcie.
Rolety podtynkowe dobrze chronią przed upałem, jednak montaż trzeba przewidzieć wcześniej w projekcie.

Najmniej estetyczną, ale najprostszą w realizacji alternatywą, szczególnie dla starszych budynków, jest przykręcenie rolety zewnętrznej do elewacji, czyli rolety natynkowe. W tym przypadku skrzynka rewizyjna jest w pełni widoczna na elewacji. To rozwiązanie stosuje się głównie na domach, gdzie po czasie zdecydujemy się na montaż rolet. System ten nie wymaga uwzględnienia w projekcie na etapie budowy domu. Trzeba zaznaczyć, że w tego typu rozwiązaniach dość wyraźnie widoczne są skrzynki na elewacji, co nie wszystkim może się podobać, a między opuszczoną roletą a oknem mamy odstęp równy głębokości otworu okiennego.

Rolety na elewację są rozwiązaniem dla starszych budynków, gdzie trudno zmienić wymiary wnęki okiennej.
Rolety na elewację są rozwiązaniem dla starszych budynków, gdzie trudno zmienić wymiary wnęki okiennej.

Rolety antywłamaniowe

Ważnym atutem rolet jest poprawienie zabezpieczenia domu przed włamaniem. Na rynku dostępne są rolety antywłamaniowe, które po zamknięciu tworzą jednolitą powierzchnię, utrudniającą wejście niepożądanym gościom. Takie rolety mają przede wszystkim za zadanie wydłużyć czas potrzebny na reakcję domowników, sąsiadów, przechodniów.


Rolety zewnętrzne chronią dom przed włamaniem, zapewniają komfort cieplny i akustyczny.

Ceny niedużych rolet zewnętrznych z ręczną obsługą rozpoczynają się od 150 zł/m². Ceny wzrosną do około 600 zł/m² za rolety antywłamaniowe, a doliczając do tego sterowanie elektryczne, cena może podskoczyć nawet do 1200–2000 zł/m² w przypadku wyboru oferty z najwyższej półki cenowej.

Zredukować straty ciepła

Z perspektywy bilansu energetycznego budynku polecam montaż rolet zewnętrznych. Przy zastosowaniu energooszczędnych okien i rolet, można zredukować straty ciepła o kilka procent, natomiast przy oknach starej generacji może być to nawet kilkadziesiąt procent. Jak to się dzieje? Po pierwsze, działa tutaj sam pancerz rolety, który hamuje przepływ powietrza. Po drugie, opuszczona roleta zapewnia powstanie tzw. poduszki nieruchomego powietrza, która wypełnia przestrzeń pomiędzy zewnętrzną stroną okna oraz opuszczoną roletą. To zgromadzone powietrze jest doskonałym izolatorem. Istnieją metody obliczeniowe współczynnika przenikania ciepła dla okien z opuszczonymi roletami, które uwzględniają dodatkowy opór cieplny przestrzeni oraz pancerza rolety. Wiedząc, ile wynosi współczynnik dla okna, odległość pancerza rolety od płaszczyzny okna oraz dodatkowy opór zależny od zastosowanego profilu pancerza, możemy na podstawie konkretnego wzoru matematycznego obliczyć tę wartość.

Na rynku dostępnych jest wiele rolet zewnętrznych. Rodzaje rolet mówią nam nie tylko o sposobie ich montażu, ale także dodatkowych właściwościach – rolety zewnętrzne elektryczne to wygodne użytkowanie rolet z każdego miejsca w domu, również za pomocą aplikacji w smartfonie np. myKrispol. Ale jakie rolety zewnętrzne na okna sprawdzą się najlepiej jako izolacja cieplna? Efekt zagwarantuje tak naprawdę każdy rodzaj rolety zewnętrznej – zarówno natynkowe, jak i podtynkowe. Najlepsze wyniki osiągniemy jednak stosując tę drugą. Zabudowana skrzynka rolety zewnętrznej podtynkowej, zamontowana z wykorzystaniem coraz to skuteczniejszych materiałów izolacyjnych dostępnych w budownictwie, pozwoli na wyeliminowanie mostków termicznych, a także jest zdecydowanie bardziej estetyczna. Należy jednak pamiętać, że decyzja o zamontowaniu tego typu rolet zewnętrznych musi zostać podjęta już na etapie projektowania domu.

Maciej Szczepański KrishomeMaciej Szczepański, Krishome

Żaluzje fasadowe

Ciekawym rozwiązaniem dla przesłony okiennej montowanej na zewnątrz są rolety pełniące funkcję żaluzji. Składają się z niewielkich piór, które mogą być wprawione w ruch dokładnie tak samo, jak standardowe rolety. Coraz więcej dużych okien pokrywanych jest żaluzjami fasadowymi. Cechuje je przede wszystkim nowoczesne wzornictwo, ale także skuteczne zatrzymanie promieni słonecznych. Żaluzje efektywnie chronią przed promieniami słonecznymi, a tym samym nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń.

Bardzo duże przeszklenia coraz częściej wyposażane są w żaluzje zewnętrzne, z możliwością wygodnej regulacji strumienia światła wpadającego do pomieszczenia.
Bardzo duże przeszklenia coraz częściej wyposażane są w żaluzje zewnętrzne, z możliwością wygodnej regulacji strumienia światła wpadającego do pomieszczenia.

Zasadę działania żaluzji fasadowych można porównać do dobrze znanych wszystkim klasycznych żaluzji aluminiowych. Mają lamele, tylko wykonane z dużo grubszego aluminium albo drewna o zwiększonej odporności na czynniki zewnętrzne, tj. wiatr, słońce, deszcz itp. Przewagą i zaletą tego rozwiązania jest możliwość swobodnego regulowania ilości wpadającego do wnętrza światła – dzięki zmianie kąta ustawienia lameli. Jedną z wad zaś jest trudność z utrzymaniem w czystości. Często dość mocno widoczny jest na nich kurz.

Skuteczne markizy zewnętrzne

Kolejnym bardzo skutecznym rozwiązaniem do zatrzymania promieni słonecznych są markizy zewnętrzne. Mogą one być montowane bezpośrednio na oknach tarasowych lub dachowych. Są to wykonane z tkaniny (włókno szklane powleczone PCV), przesłony są montowane w aluminiowej ramie na prowadnicy. Markizy mogą być sterowane ręcznie lub pilotem. Warto podkreślić, że wszystkie wyżej wymienione rozwiązania mogą stanowić część inteligentnego domu. Można nim sterować smartfonem bądź z zamontowanego w domu inteligentnego panelu.

Markiza do okien pionowych absorbuje promieniowanie słoneczne już przed szybą i emituje ciepło na zewnątrz.
Markiza do okien pionowych absorbuje promieniowanie słoneczne już przed szybą i emituje ciepło na zewnątrz.

Markizy dobrze zatrzymują upał

W upalne dni często szukamy miejsca, w którym możemy odetchnąć, złapać odrobinę cienia i odpoczynku w komfortowych warunkach. Nasz dom z dużymi oknami może być doskonałym do tego miejscem, skutecznie chronionym przed nagrzewaniem wnętrz dzięki wyposażeniu w markizy zewnętrzne.

Często sądzimy, że akcesoria wewnętrzne, takie jak rolety czy żaluzje, wystarczająco chronią nas przed upałem. Fakty są jednak takie, że osłony zewnętrzne wykazują zdecydowanie lepsze właściwości, pozwalając na utrzymanie optymalnej temperatury pomieszczenia. Markizy zewnętrzne Fakro do okien pionowych dzięki specjalnie dobranemu materiałowi zatrzymają upał za oknem. Jednocześnie zapewniają mieszkańcom dopływ naturalnego światła i poczucie prywatności w ciągu dnia, ponieważ pomimo że z wewnątrz możemy wszystko swobodnie obserwować, jednak z zewnątrz nie jesteśmy widoczni dla ciekawskich sąsiadów.

Badania wykazały, że markizy chronią przed przegrzaniem pomieszczenia do 8 razy skuteczniej niż powszechnie stosowane w oknach akcesoria wewnętrzne. W praktyce daje to spadek temperatury chronionego pomieszczenia nawet o 10°C. Dzieje się tak dlatego, że markizy absorbują promienie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz budynku. W ten sposób możemy zdecydowanie ograniczyć działanie klimatyzacji lub całkowicie z niej zrezygnować. Tym samym ograniczymy koszty energii elektrycznej potrzebnej do jej działania.

Nadmienić należy, że wszystkie markizy w wersji elektrycznej (czyli te, w których siatka porusza się w prowadnicach), oprócz bariery przed nagrzewaniem pełnią także funkcję moskitiery, chroniąc przed owadami.

Wojciech Chronowski FakroWojciech Chronowski, Fakro

Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 08:21