StoryEditor

Smart home: inteligentny dom i gospodarstwo dla wygody i bezpieczeństwa

Smart home w dosłownym tłumaczeniu oznacza inteligentny dom. Pakiet rozwiązań może zawierać przykładowo system kamer, zautomatyzowany zestaw alarmów oraz automatykę bram wjazdowych. Jakie rozwiązania technologiczne można wykorzystać w inteligentnym domu i ile to kosztuje? 
19.10.2022., 08:10h

Smart dom z punktu technicznego jest to system połączonych ze sobą licznych modułów, który pozwala połączyć wszystkie instalacje w jedną całość (żaluzje, bramy itp.). Aby wszystko działało, konieczne jest połączenie czujników i sterowników z tzw. magistralą komunikacyjną. Umożliwia to w pełni korzystanie z systemu bezprzewodowo. Wyposażenie domu w systemy smart home wiąże się jednak z kosztami. Podstawowy zestaw wyposażenia inteligentnego domu to ok. 20 tys. zł. 

Dodatkowe udogodnienia, jak system monitorowania liczników, sterowanie oświetleniem, akustyką lub roletami, wiążą się z kolejnym wydatkiem rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy zł. W większości przypadków instalacja nie wymaga ciężkich prac remontowych, ale trzeba pociągnąć sporo kabli. Inteligentny dom łączy się z aplikacją w smartfonie, laptopie bądź tablecie, a z prac budowlanych pozostaje samo okablowanie. W dalszej części artykułu przedstawiliśmy kilka ciekawych rozwiązań smart home.

Inteligentna temperatura

Decydując się na zastosowanie rozwiązań smart home, warto zwrócić uwagę na systemy zarządzania temperaturą. Pomagają one utrzymać odpowiednie ...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 19:20