StoryEditor

Jak szybko wybudować wiatę? Ta hala namiotowa powstała w jeden dzień!

Przy dobrych wiatrach, a w zasadzie przy ich braku, tylko tyle może trwać budowa prostej hali namiotowej w gospodarstwie. Przyjrzeliśmy się, jak z takim zadaniem poradziła sobie ekipa montażowa firmy Arbena.
13.06.2024., 07:56h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Równy teren
  • Kotwy chwytakowe
  • Stalowe przęsła
  • Dlaczego żyłka?
  • Plandeka

O szybkim montażu decyduje właśnie wiatr, którego zbyt silne podmuchy nie sprzyjają pracy na wysokości, zwłaszcza naciąganiu plandeki. Zanim jednak stalowa konstrukcja ramy zostanie przykryta, prześledźmy wcześniejsze etapy budowy. Opisywana w tym artykule hala o wymiarach 10 na 30 m zbudowana została w połowie maja na terenie szkoły rolniczej w Bolesławowie w woj. pomorskim, a jej głównym przeznaczeniem będzie przechowywanie bel słomy.

Równy teren

Pierwszym krokiem jest wyrównanie terenu. Nie ma tu dużych wymagań – najczęściej uporządkowanie i wyrównanie. Na terenach podmokłych zaleca się wykonanie podsypki, pozwalającej uniknąć okresowego podtapiania, by nie zniszczyć magazynowanych plonów. Bardziej skomplikowane prace ziemne (wykopy pod fundamenty) niezbędne są tylko w przypadku osadzania hali na podmurówce, np. do utrzymywania bydła.

Kotwy chwytakowe

Jednak najprostszym sposobem mocowania hali, odpowiednim do magazynowania słomy czy maszyn rolniczych, jest wbicie w ziemię stalowych kotew chwytakowych o długości 60...

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 20:35