StoryEditor

Hala magazynowa gotowa za 510 tys. zł - budowa za niższe koszty. Jak to zrobić?

Budowa hali o wymiarach 20 × 36 m to spory koszt. Oto przykład rolnika, który większość prac wykonał we własnym zakresie. Efekt to znacznie niższe koszty budowy i ogromna satysfakcja z budynku.
17.11.2023., 09:57h
Z tego artykułu dowiesz się:

Samodzielne stawianie hali magazynowej

Projekt budynku

Początek budowy - dostępność ludzi do pomocy

Tony stali - konstrukcja budynku hali

Historia budowy hali magazynowej 20 × 36 m w gospodarstwie Adama Petryka z miejscowości Łabuńki Pierwsze spod Zamościa to dobry scenariusz na film. Młody rolnik, z wykształcenia weterynarz, wiele spraw związanych z budową załatwiał wyłącznie za pośrednictwem e-maila i telefonu. Pozwoliły mu na to liczne znajomości, m.in. z kolegami ze studiów. Znajomi zawsze przekazywali mu dobre kontakty do ludzi i firm, z którymi wszystko załatwiane było od ręki. Pierwszy cenny kontakt Petryk otrzymał do rolnika z Podlasia.

image

Wizytówka Adam Petryk

FOTO: Konieczka

Samodzielne stawianie hali magazynowej

– W listopadzie 2021 roku zdecydowaliśmy z żoną, że ruszamy z budową hali magazynowej. Już nieco wcześniej rozglądałem się za projektem i wyceną interesującej mnie hali w biurach projektowych z Zamościa. Wstępne kosztorysy opiewały na kwotę od 850 tys. do 1,1 mln zł za gotowy obiekt – wspomina Petryk. Jednak tego etapu inwestycji rolnik nie uważa za stracony czas. Podczas rozmowy z kolegą ze studiów Petryk otrzymał kontakt do rolnika, pana Radosława z Podlasia, który samodzielnie stawiał halę 24 × 56 m.

Zobacz także: Ceny serwisu maszyn rolniczych: ile kosztują części, ile mechanik?

– Pojechałem tam z innym kolegą. Po dwóch godzinach rozmowy z rolnikiem i dokładnym obejrzeniu budynku, wiedziałem ostatecznie, czego potrzebuję, jak rozwiązać wiele problemów. To bardzo ważne, bo nowy budynek musi być przygotowany do technologii i wymagań każdego gospodarstwa – mówi młody rolnik. Już w grudniu Petryk wiedział, jakich materiałów będzie potrzebował do budowy swojej hali. W ciemno, bez projektu kupił 20 ton stali, tj. dwuteowniki 400 i 360 mm na konstrukcję ścian i dachu. Znał obrys budynku, który zamierzał budować, więc zamówił także blachę na pokrycie ścian i dachu.

– Cieszę się z tej decyzji, bo najważniejsze i najdroższe materiały do budowy kupiłem jeszcze przed drastycznymi podwyżkami – mówi młody rolnik.

image

Budowa hali trwała 5 miesięcy. Większość prac rolnik wykonał samodzielnie np. wszystkie roboty ziemne, spawanie i montaż konstrukcji, krycie dachu i ścian blachą trapezową. Pozwoliło to znacznie obniżyć koszty inwestycji.

FOTO: Fot. Konieczka
Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 12:02