StoryEditor

Co z błędną fakturą? Czy można ją skorygować aby odzyskać VAT?

Prowadzę gospodarstwo rolne jako podatnik VAT od 5 lat. Obecnie buduję dom i równocześnie budynek gospodarczy. Wiem, że nie mam prawa odliczać VAT od nabycia materiałów budowlanych do budowy domu mieszkalnego. Niestety ostatnio firma dostarczającą beton towarowy wystawiła paragon, a następnie fakturę na moje nazwisko na dostawę, a chodzi o kwotę ok. 11 tys. zł VAT. Fakturę tę nieświadomie przyjąłem i zareagowałem w momencie rozliczenia VAT. Czy można skorygować tę fakturę, aby móc odzyskać VAT? Dostawca betonu nie chce w ogóle dyskutować na ten temat. Czy biuro rachunkowe może rozliczyć VAT na podstawie faktury korygującej?
Roman Włodarz
04.07.2024., 10:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Co z błędną fakturą?
  • Faktura korygująca od sprzedawcy

Co z błędną fakturą?

Pytanie Czytelnika: Prowadzę gospodarstwo rolne jako podatnik VAT od 5 lat. Obecnie buduję dom i równocześnie budynek gospodarczy. Wiem, że nie mam prawa odliczać VAT od nabycia materiałów budowlanych do budowy domu mieszkalnego. Niestety ostatnio firma dostarczającą beton towarowy wystawiła paragon, a następnie fakturę na moje nazwisko na dostawę, a chodzi o kwotę ok. 11 tys. zł VAT. Fakturę tę nieświadomie przyjąłem i zareagowałem w momencie rozliczenia VAT. Czy można skorygować tę fakturę, aby móc odzyskać VAT? Dostawca betonu nie chce w ogóle dyskutować na ten temat. Czy biuro rachunkowe może rozliczyć VAT na podstawie faktury korygującej?

Zobacz także: Dzierżawa gruntów a prawo do świadczeń KRUS

Z punktu widzenia przepisów VAT została wydana tzw. faktura niepełna, dokumentująca sprzedaż na rzecz osoby fizycznej lub rolnika ryczałtowego (bez NIP nabywcy). Faktura, jak wynika z opisu, została wprowadzona prawidłowo do obrotu prawnego. Na dodatek faktura ta została wystawiona do paragonu, ...

Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Roman WłodarzRoman Włodarz
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. lipiec 2024 15:12