StoryEditor

Ubezpieczenie pomocnika rolnika z Ukrainy: do kiedy mogą legalnie pracować w gospodarstwach rolnych?

Ukraińcy to najliczniejsza grupa cudzoziemców, którzy pracują i legalnie przebuwają w Polsce. Nawet 762 tys. osób jest ubezpieczonych. Bardzo często są zatrudniani w gospodarstwach rolnych. Do kiedy mogą legalnie pracować?
03.07.2024., 12:04h

Obywatele Ukrainy bardzo często zasilają szeregi pracownicze polskich gospodarstw rolnych. Warto pamiętać, że wówczas konieczne jest ubezpieczenie pomocnika rolnika. Wszystkie informacje na temat składek ubezpieczeniowych oraz zasad ubezpieczenia w KRUS znajdują się TUTAJ. 

Do kiedy pomocnicy rolnika mogą legalnie pracować w polskich gospodarstwach?

Jak podaje KRUS pomocnicy rolnika z Ukrainy, którzy przebywają legalnie w Polsce mogą do 30 września 2025 r. świadczyć pomoc w gospodarstwie rolnika w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej w oparciu o umowę o pomocy przy zbiorach. Trzeba pamiętać o tym, że wiąże się z tym obowiązek podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu w zakresie ograniczonym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.

O tym musisz pamiętać zatrudniając pracowników z Ukrainy!

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że jeśli pracownik:

  • wyjechał, z terytorium Polski na okres przekraczający jednorazowo 30 dni, 
  • korzysta z ochrony czasowej na terenie innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej przyznanej z powodu działań wojennych prowadzonych na terytorium Ukrainy, 
  • uzyskał zezwolenie pobytowe np. zezwolenie na pobyt czasowy

traci uprawnienie legalnego pobytu na terytorium Polski. 

Co to oznacza dla rolników?

- Utrata tego uprawnienia oznacza, że pomocnika rolnika-obywatela Ukrainy obowiązują ograniczenia w zakresie świadczenia pomocy w oparciu o umowę o pomocy przy zbiorach do czynności wyłącznie ustawowo określonych, związanych ze zbiorem owoców, warzyw, tytoniu, chmielu, ziół i roślin zielarskich, a także limit czasu trwania tych umów, ustalony w przepisach ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników - podaje KRUS.

oprac. dkol na podst. gov.pl

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 12:25