StoryEditor

Czy trzeba mieć pozwolenie ze starostwa na rozbiórkę budynku?

Rolnik ma na terenie swojego gospodarstwa nienadający się do użytku, stary dom. Zastanawia się na rozbiórką. Czy potrzebne jest pozwolenie ze starostwa? Odpowiada specjalista-prawnik.
02.05.2023., 14:05h

Budynek na terenie gospodarstwa

W gospodarstwie jest stary dom, który nie nadaje się już do zamieszkania. Czy na jego rozbiórkę muszę uzyskać pozwolenie ze starostwa?

Michał M. (woj. wielkopolskie)

Pozwolenie ze starostwa na rozbiórkę: czy jest potrzebne?

Z pytania nie wynika, gdzie zlokalizowany jest budynek na działce ani też jego wielkość i charakter, co może mieć znaczenie w sprawie. Zgodnie bowiem z treścią art. 31 ust. 1 i 1a punkt 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity DzU 2023.682), nie wymaga decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę rozbiórka budynków i budowli o wysokości do 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości oraz takich, na których budowę nie jest wymagane pozwolenie na budowę.

W takich przypadkach konieczne jest jednak zgłoszenie właściwemu staroście zamiaru wykonania rozbiórki. Trzeba jednak zaznaczyć, że starosta może nałożyć na Czytelnika obowiązek uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, jeżeli uzna, że rozbiórka może wpłynąć na pogorszenie stosunków wodnych, warunków sanitarnych oraz stanu środowiska lub wymaga zachowania warunków, od których spełnienia może być uzal...

Pozostało 16% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 12:22