StoryEditor

Kiedy kończy się okres gwarancji na budynki gospodarcze?

Nasz Czytelnik zlecił firmie ogólnobudowlanej wykonanie budynków gospodarczych, jednak ich odbiór nie nastąpił od razu, a budynki objęte są dwuletnią gwarancją. Rolnik zastanawia się, kiedy kończy się okres gwarancji na roboty budowlane? Odpowiada specjalista-prawnik.    
06.02.2023., 15:02h

Kiedy kończy się okres gwarancji?

Firma ogólnobudowlana wykonała dla mnie budynki gospodarcze, jednak sam odbiór nastąpił 2 miesiące od zakończenia budowy. Zgodnie z umową budynki objęte są dwuletnią gwarancją. Od kiedy biegnie okres gwarancji w tym przypadku?

Mirosław P. (woj. kujawsko-pomorskie)

Termin gwarancji na roboty budowlane

W omawianym przypadku mamy z pewnością do czynienia z umową o roboty budowlane. Jej definicja zawarta jest w art. 628 Kodeksu cywilnego (przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności, związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia).

Zasady dotyczące zarówno rękojmi, jak i gwarancji, nie zostały wprost określone w omawianej umowie; w tym zakresie ostatecznie ustawodawca odsyła do zasad określonych przy umowie sprzedaży. Wykonawca może zatem, a nie musi udzielić gwarancji na wykonane prace. O tym,...

Pozostało 36% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 16:47