StoryEditor

Gospodarstwo przejęte od dziadków: czy wnuki muszą płacić alimenty?

Dziadkowie pana Arkadiusza z mazowieckiego wystąpili przeciwko niemu o alimenty, po wcześniejszym przekazaniu gospodarstwa. Czytelnik pyta, czy ich żądania są słuszne. Nasz prawnik odpowiada.
05.01.2023., 15:01h
W 2017 r. otrzymałem gospodarstwo po dziadkach, którzy zamieszkali z moim bratem. Dwa lata temu mój brat zmarł i w tej sytuacji nie możemy oczekiwać, że bratowa będzie utrzymywać dziadków, gdyż ma trójkę małych dzieci. Dziadkowie ostatecznie wystąpili przeciwko mnie o alimenty, gdyż – jak twierdzą, nie mają z czego żyć. Czy ich żądania są słuszne?
Arkadiusz J. (woj. mazowieckie)
Odpowiedź:

Zgodnie z treścią art. 128 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jednolity DzU 2020.1359) obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także wychowania, obciąża krewnych w linii prostej (pradziadkowie, dziadkowie, rodzice, dzieci, wnuki, prawnuki itd.) oraz rodzeństwo. Jeśli zatem rodzice, z powodu zaprzestania prowadzenia gospodarstwa otrzymują świadczenia alimentacyjne, niepozwalające na godne życie, mają prawo domagać się od swych dzieci pomocy w postaci alimentów. Oczywiście, może zdarzyć się tak, że również ich dzieci nie będą w stanie pomóc swym rodzicom. Wówczas obowiązek taki spocznie na wnukach. Jeżeli osób zobowiązanych do zapewnienia świadczeń alimentacyjnych jest więcej, sąd...
Pozostało 44% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 12:56