StoryEditor

Porządek przy posesji – jakie są obowiązki właściciela?

Pan Stefan z woj. małopolskiego pyta jakie obowiązki dot. porządku spoczywają na nim zimą. Jego gospodarstwo położone jest w środku wioski na skrzyżowaniu dróg, co oznacza, że łącznie ma prawie 150 m wzdłuż drogi, z czego blisko 80 m wzdłuż chodnika.
13.01.2023., 11:01h
Moje gospodarstwo położone jest w środku wioski na skrzyżowaniu dróg, co oznacza, że łącznie mam prawie 150 m wzdłuż drogi, z czego blisko 80 m wzdłuż chodnika. Jakie obowiązki spoczywają na mnie zimą? Kto ma odśnieżać chodnik i drogę? Co mi grozi, jeśli nie będę tego robić?
Stefan K. (woj. małopolskie)
Odpowiedź:

Zasady określające obowiązki właścicieli i użytkowników nieruchomości w zakresie utrzymania czystości i porządku określa przede wszystkim ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminie (tekst jednolity DzU 2022.2519), a w szczególności art. 5. Zgodnie z zapisem art. 5, ust. 1, punkt 4 właściciele zobowiązani są do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych, położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej, przeznaczoną do ruchu pieszych, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

Ten sam przepis stanowi jednak, że właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych (wtedy o...
Pozostało 47% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 08:05