StoryEditor

Jak przekazać gospodarstwo?

Pan Roman z kujawsko-pomorskiego ze względu na obecny stan zdrowia musi przekazać gospodarstwo i chce podzielić je na rzecz dwóch wnuków, którzy już posiadają kilkunastohektarowe gospodarstwa jako młodzi rolnicy. Pyta, w jaki sposób przekazać gospodarstwo, aby uniknąć zwrotu VAT?
13.01.2023., 09:01h

Jestem producentem mleka na 72 ha własnych i 40 ha dzierżawionych, mam stado 90 krów oraz jałówki hodowlane. Podatnikiem VAT zostałem w 2003 roku w związku z inwestycjami. W 2014 r. zakończyłem budowę obory z boksami na ruszcie. Ze względu na obecny stan zdrowia muszę przekazać gospodarstwo i chcę podzielić je na rzecz dwóch wnuków, którzy już posiadają kilkunastohektarowe gospodarstwa jako młodzi rolnicy. W jaki sposób przekazać gospodarstwo, aby uniknąć zwrotu VAT?
Roman T. (woj. kujawsko-pomorskie)

Odpowiedź:

Można tutaj rozważyć następujące rozwiązania:

Powrót do zwolnienia przed przekazaniem gospodarstwa – jest to rozwiązanie najbardziej elastyczne, jeśli chodzi o podział składników majątkowych, ale będzie się wiązało z korektą VAT. Jeśli przyjąć, że w ostatnich 5 latach Czytelnik nie kupował maszyn i ciągników, to korekta będzie dotyczyć obory oraz produkcji w toku i zapasów. Korekta ta tutaj będzie wynosić 1/10 (za 1 rok) odliczonego VAT od budowy i należy ją odprowadzić w terminie I okresu rozliczeniowego VAT w roku następującym po przekazaniu w 2023 r. (luty 2024).

Natomiast korekta od produkcji w toku może ...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 11:34