StoryEditor

Monitoring cudzego podwórka jest zabroniony

W Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku ostatecznie rozstrzygnął się spór dwóch mieszkających po sąsiedzku małżeństw. Jedno od drugiego żądało usunięcia kamerek z podwórka oraz wypłaty z tego tytułu zadośćuczynienia w kwocie po 4 tys. z dla każdego z nich.
08.07.2020., 10:07h
Pozew w Sądzie Okręgowym w Słupsku uzasadnili, że urządzenia zasięgiem obejmują ich siedlisko. Podkreślali, że wielokrotnie zwracali się o ich usunięcie, które ignorowali ich sąsiedzi. Małżeństwo twierdziło, że monitoring zamontował ich syn dla ochrony, ale żadna z kamer nie obejmowała zasięgiem podwórka sąsiadów.

SA w Słupsku nakazał demontaż urządzeń i przysądził sąsiadom zadośćuczynienie w żądanych kwotach. W trakcie rozprawy wyszło na jaw, że obydwie rodziny są ze sobą skonfliktowane od wielu lat i ślą na siebie skargi do różnych instytucji. Często gościła tam policja. Jedna z kamerek obejmowała swoim zasięgiem sąsiednie siedlisko, którego właściciele z tego powodu mieli prawo do dyskomfortu podczas rodzinnych przyjęć organizowanych na części działki, objętej monitoringiem – uznał sąd.

Jego zdaniem monitoring ten nie chronił zdrowia czy bezpieczeństwa jego właścicieli, ale naruszał prawo do wizerunku sąsiadów, które jest ich dobrem osobistym na podstawie art. 23 Kodeksu cywilnego. Naruszał też ich prywatność.

Właściciele kamerki odwołało się do sądu apelacyjnego. SA w Gdańsku uznał apelację za częściow...
Pozostało 51% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 17:25