StoryEditor

Odwołanie darowizny

Darowałem bratu 6 ha z moich gruntów. Po darowiźnie brat jednak wyjechał zagranicę i nie zamierza już wrócić. Czy mogę ten grunt odzyskać?
05.02.2018., 14:02h
Teoretycznie rzecz biorąc, jeśli celem darowizny było zapewnienie bratu źródła utrzymania w postaci gospodarstwa czytelnik mógłby odwołać darowiznę, powołując się na jego tzw. rażącą niewdzięczność. Zgodnie z treścią art. 898 § 1 kodeksu cywilnego, darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Rażąca niewdzięczność była wielokrotnie przedmiotem oceny i wykładni Sądu Najwyższego oraz poglądów doktryny. Samą rażącą niewdzięczność należy niewątpliwie oceniać pod kątem danej, indywidualnej sprawy. Niemniej jednak, w omawianej sprawie postępowanie obdarowanego brata uznać można za rażącą niewdzięczność. Należy zwrócić uwagę przy tym na art. 899 § 3 kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią, darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.

Jeżeli więc brat porzucił gospodarstwo ponad rok temu i darczyńca dowiedział się o tym fakcie również ponad rok temu, skuteczne odwołanie darowizny będzie bardzo trudne lub niemożliwe.

adw. M...
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. maj 2024 21:27