
Śmierć wydzierżawiającego nie oznacza automatycznego wygaśnięcia umowy dzierżawy, bowiem w prawa i obowiązki wydzierżawiającego wstępują z mocy prawa jego spadkobiercy, o czym już wielokrotnie wspominaliśmy. W zależności jednak od formy umowy dzierżawy oraz okresu, na jaki została zawarta, spadkobiercy wydzierżawiającego mogą nabyć prawo jej rozwiązania z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
Przechodząc do odpowiedzi na zadane pytanie zauważyć należy, że „przepisanie” dzierżawy wiąże się z zawarciem aneksu do umowy, do czego konieczna jest zgoda obu stron. W tej sytuacji spadkobiercy powinni w pierwszej kolejności złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku lub udać się do notariusza w celu uzyskania poświadczenia dziedziczenia. Następnie winni oni ujawnić swe dane (jako właściciele) w księdze wieczystej danego gruntu.
Po dokonaniu odpowiednich wpisów strony mogą dokonać modyfikacji w umowie, zarówno po stronie wydzierżawiającego (poprzez wpisanie danych nowych właścicieli – spadkobierców) jak i dzierżawcy. W tym drugim przypadku możliwe są dwa rozwiązania. Pierwsze, polegające na sporządzeniu aneksu, w którym zmieni s...