StoryEditor

Pomoc dla grup producentów – dyżur ekspertów

Po naszych publikacjach o problemach grup producentów z uzyskaniem uznania i pomocy  z PROW do naszej redakcji napłynęło wiele pytań dotyczących funkcjonowania grup. Oto jedno z nich.
06.08.2018., 15:08h
Pytanie: Na co grupa może przeznaczyć pieniądze z dotacji z PROW? Czy w planie biznesowym trzeba zaplanować wydatkowanie całej kwoty pomocy?

Odpowiedź: Akty prawa UE i krajowego nie przewidują celu, na jaki mają być wydatkowane środki - w odróżnieniu od wsparcia dla grup z perspektywy finansowej 2007–2013. Pomoc ma być elementem zachęty do tworzenia i rozwijania współpracy pomiędzy producentami rolnymi, a środki można przeznaczyć na wszystkie dopuszczalne prawem cele.

planie biznesowym nie powinno się w ogóle ujmować kwoty pomocy, co potwierdza wypracowana w ciągu ostatnich 2 lat praktyka w niektórych agencjach (ARR, teraz ARiMR). I wcale nie chodzi o to - jak twierdzą przedstawiciele ARiMR - że na etapie uznawania grupy przyznanie pomocy jest niepewne. Rzecz w tym, że po pierwsze, o uznanie mogą się starać grupy producentów rolnych, które w ogóle nie zamierzają występować o pomoc finansową w ramach PROW 2014–2020. Po drugie, jeśli już taki zamiar wyrażą, muszą mieć na uwadze fakt, że rozporządzenie UE nr 1305/2013 zobowiązuje kraje członkowskie do zapewnienia, że pomoc finansowa będzie przyznawana jedynie rentownym grupom i nie będzie stanowić wsparcia operacyjnego.
Masz pytanie – zadzwoń! 
Specjalnie dla naszych Czytelników zainteresowanych tematyką grup producentów rolnych w najbliższy czwartek, 9 sierpnia br., między godz. 11.00 a 13.00 w naszej redakcji będą dyżurować Mikołaj Baum i Roman Zapała – doradcy zajmujący się grupami producentów rolnych, którzy będą odpowiadać na pytania dotyczące uznawania grup i pomocy z PROW.
Zapraszamy do korzystania z porad pod numerem telefonu 61 869 06 23.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 10:05