StoryEditor

Rozbieżności w powierzchni działek

Pytanie: W 1987 r. ojciec przekazał mi działkę o powierzchni 8,56 ha, którą otrzymał w wyniku reformy rolnej. W tym samym roku kupiłem od sąsiada 6,67 ha – również z reformy rolnej. Obecnie przy dopłatach bezpośrednich okazało się, że powierzchnia każdej z działek jest faktycznie mniejsza o 40 arów, czyli państwo przez kilkadziesiąt lat pobierało podatek rolny od większej powierzchni. W starostwie usłyszałem, że uregulowanie tych rozbieżności należy do moich obowiązków, czyli ja mam opłacić wszystkie koszty regulacji prawnych i geodezyjnych. Kto w końcu odpowiada za te rozbieżności?
03.02.2014., 11:02h

Odpowiedź: Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (DzU z 2010 r., nr 193, poz. 1287 jt.), ewidencję gruntów i budynków oraz gleboznawczą klasyfikację gruntów prowadzą starostowie. Wedle art. 20 ust. 1 tej ustawy, ewidencja gruntów i budynków obejmuje m.in. informacje dotyczące gruntów, w tym ich położenia, granic, powierzchni, rodzajów użytków gruntowych oraz ich klas gleboznawczych, oznaczenia ksiąg wieczystych lub zbiorów dokumentów, jeżeli zostały założone dla nieruchomości, w skład której wchodzą grunty. W oparciu o te dane sporządzane są analizy statystyczne, planistyczne, a także wykorzystuje się je do wymiaru podatków.

W związku z powyższym starostowie zobowiązani są do dbałości o to, aby dane ujawnione w ewidencji były zgodne ze stanem rzeczywistym oraz powinni na bieżąco je aktualizować. W oparciu o to organy państwowe, sądy, kancelarie notarialne oraz właściciele są obowiązani zgłaszać właściwemu staroście wszelkie zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków w terminie 30 dni, licząc od dnia powstania tych zmian. Dodatkowo na żądanie starosty właściciele gruntów zgłaszający zmiany ...

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. kwiecień 2024 16:37