
Odpowiedź: Osoba, która pozostawała w najbliższych relacjach ze zmarłym, (np. mieszkała z nim) jest na uprzywilejowanej pozycji w stosunku do pozostałych spadkobierców, bowiem potencjalnie posiada najlepszą wiedzę na temat majątku spadkowego. Niestety, zdarza się, że ta wiedza jest wykorzystywana na szkodę pozostałych spadkobierców. Ustawodawca daje spadkobiercom instrumenty, które pozwolą im zabezpieczyć spadek jeszcze przed jego podziałem oraz ustalić rzeczywisty stan tego majątku.
Po pierwsze, na podstawie art. 634 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd może zabezpieczyć spadek, gdy zostanie uprawdopodobnione, że z jakiejkolwiek przyczyny grozi naruszenie rzeczy lub praw majątkowych, które w chwili otwarcia spadku były we władaniu lub należały do spadkodawcy, zwłaszcza przez usunięcie, uszkodzenie, zniszczenie lub nieusprawiedliwione rozporządzenie.
Takie zabezpieczenie może nastąpić z urzędu (sąd z własnej inicjatywy zabezpiecza spadek, gdy poweźmie wiadomość, że istnieją ku temu przesłanki) lub na wniosek osoby uprawnionej (tego, kto uprawdopodobni, że jest spadkobiercą, zapisobiercą, uprawnionym do zachowku itp.). Środkami zabezpieczeni...