StoryEditor

Ulga w podatku od międzywałów

Pytanie: Posiadam grunty znajdujące się w międzywale rzeki jako dzierżawę z ANR (od 2009 do 2012 r.), zaś od połowy 2012 r. jestem ich właścicielem. Niedawno złożyłem wniosek do urzędu gminy o zwolnienie z podatku rolnego z tego tytułu oraz zwrot nadpłaconego podatku za lata ubiegłe. Urzędniczka ustnie poinformowała mnie, że to ja miałem obowiązek zawiadomić urząd w momencie objęcia dzierżawy o położeniu gruntów w międzywale. Skoro zgodnie z art. 13d ust. 1 Ustawy o podatku rolnym, takowe zwolnienie przysługuje z urzędu, a międzywale powstało przed objęciem go przeze mnie dzierżawą, czy spoczywał na mnie taki obowiązek?
30.12.2013., 10:12h

Odpowiedź: Wskazać należy, że opisana sytuacja wywołuje w praktyce wiele rozbieżności oraz wątpliwości interpretacyjnych. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 10 Ustawy o podatku rolnym, grunty pod wałami przeciwpowodziowymi i grunty położone w międzywałach są zwolnione od podatku rolnego. Stosownie do treści art. 13d ust 1 ustawy, zwolnienie gruntów położonych pod wałami przeciwpowodziowymi oraz w międzywałach powinno być stosowane z urzędu. Zwolnienie obejmuje grunty (użytki rolne i grunty zadrzewione oraz zakrzewione na użytkach rolnych) zarówno pod samymi wałami, jak i położone pomiędzy wałami przeciwpowodziowymi. Jednak grunty takie nie są ujęte w ewidencji budynków i gruntów jako położone w międzywałach, bowiem ww. ewidencja nie przewiduje takiej kategorii gruntów, co powoduje, iż organy podatkowe nie mają z urzędu wiedzy o tym, czy grunty są położone w międzywałach.



W związku z powyższym w praktyce problematyczne jest, w jaki sposób należy określić obszar gruntów położonych w międzywałach i jak przedstawić te dane organowi podatkowemu. W zaistniałej sytuacji jedynym rozwiązaniem wydaje się konieczność dokonania fizycznego pomiaru tych obszarów gruntów przez podatnika i następnie wykazanie ich w deklaracji podatkowej (tak też: Komentarz do art. 12 Ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U.93.94.431), [w:] L. Etel, S. Presnarowicz, Podatki i opłaty samorządowe. Komentarz, Dom Wydawniczy ABC, 2003).
Z kolei zgodnie art. 6a ust. 1 Ustawy o podatku rolnym, osoby fizyczne są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informacje o gruntach, sporządzone na formularzach według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku rolnego. Wzór takich deklaracji ustala rada gminy. Dlatego też, mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że nasz Czytelnik był zobowiązany do powiadomienia urzędu gminy o fakcie, że dzierżawione przez niego grunty położone są w międzywałach.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. maj 2024 09:45