StoryEditor

VAT od nakładów na przesunięcie sieci

Nasz Czytelnik planuje wybudować nową oborę, ma jednak problem z siecią średniego napięcia, która przebiega przez jego działkę. Czy będzie mógł odliczyć VAT od nakładów poniesionych na przesunięcie sieci?
Roman Włodarz
07.07.2024., 10:00h

VAT od nakładów na przesunięcie sieci

Pytanie Czytelnika: Jestem w trakcie przygotowania do budowy nowej obory i mam problem z siecią średniego napięcia, która przebiega nad moją działką i przeszkadza w posadowienia budynku. Operator sieci pozwala na wykonanie obejścia nową siecią na mój koszt i żąda przekazania nieodpłatnie poniesionych nakładów po wykonaniu robót. Czy będę mógł odliczyć VAT od nakładów na przesunięcie sieci i czy przy przeniesieniu nakładów do operatora będę musiał naliczyć i odprowadzić VAT?

Zobacz także: Dzierżawa gruntów a prawo do świadczeń KRUS

Prawo do odliczenia VAT

Prawo do odliczenia VAT naliczonego od poniesionych nakładów w każdym przypadku musi mieć związek ze sprzedażą opodatkowaną, przy czym ustawa o VAT nie określa, czy ma to być związek bezpośredni, np. zakup pasz, paliwa, czy związek pośredni, jak w omawianym przypadku – np. interpretacja indywidualna IPTPP3/4512-509/15-4/JM Izby Skarbowej w Łodzi z 17 lutego 2016 r. pozytywnie dla podatnika rozstrzyga taki problem (dla sieci NN),...

Pozostało 46% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Roman WłodarzRoman Włodarz
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 12:08