Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Anwil wstrzymuje produkcję nawozów. To już kolejna firma na rynku nawozów

Obrazek

Dzisiejszego ranka Grupa Azoty przekazała informację o wstrzymaniu produkcji nawozów azotowych, dziś po południu ANWIL podał taką samą informację. Przyczyną zakręcony kurek z gazem...

Natalia Marciniak-Musiał23 sierpnia 2022, 18:26

23 sierpnia 2022 roku ANWIL podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu produkcji nawozów. Przyczyną wstrzymania produkcji są galopujące ceny gazu, w związku z zakręceniem gazu ziemnego  Powodem tak, jak w przypadku Grupy Azoty, jest gwałtowny w​zrost cen gazu ziemnego w Europie. 

W ciągu tygodnia wzrosły one aż o 41%. 15 sierpnia 2022 r. stawka za 1 MWh wynosiła 200,4 euro, dziś już 282,8 euro/MWh. Od 24 lutego, czyli od dnia wybuchu wojny w Ukrainie cena wzrosła aż o 218%, z 88,9 eur/MWh. 

Podobne decyzje o wstrzymaniu produkcji nawozów podjęły do tej pory Grupa Azoty, a także inne europejskie spółki z branży chemicznej takie jak m.in.: Yara, OCI, Nitrogenmuvek, czy Fertiberi.

Nawozów nie zabraknie - twierdzi Henryk Kowalczyk

Dzisiejszego ranka premier Kowalczyk zapewniał w Radiowej Trójce, że na jesień nawozów nie zabraknie. Jednak skoro dwie największe firmy w Polsce wstrzymały ich produkcję, to na czym oprzeć pewność dotyczącą ciągłości dostaw. Stale w branży słyszy się o trudnodostępnych nawozach wieloskładnikowych i pustych magazynach. Ponadto dystrybutorzy czekają po kilka i kilkanaście dni na realizację zamówień, bo dostawy się opóźniają. 

ANWIL informuje, że na bieżąco monitoruje sytuację na rynku surowców. Kiedy tylko sytuacja się ustabilizuje, produkcja nawozów zostanie wznowiona. A dotychczasowe zobowiązania kontraktowe dla klientów na rynku polskim zostały zrealizowane. Przedstawiciele spółki podają, że w trakcie przestoju produkcji ANWIL będzie realizował prace remontowe i inwestycyjne - podobnie jak Grupa Azoty. 

Oprac. nmm

fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Natalia Marciniak-Musiał
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)