Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Grupa Azoty ogranicza produkcję nawozów azotowych!

Obrazek

Grupa Azoty ogranicza produkcję nawozów w związku z wysokimi cenami gazu. Tuż przed siewem roślin ozimych i przy wzroście cen materiału siewnego, to istna katastrofa. 

Dorota Kolasińska23 sierpnia 2022, 09:30

Grupa Azoty poinformowała w komunikacie, że wstrzymano pracę instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Spółka ogranicza wytwarzanie amoniaku do 10% mocy produkcyjnych. Oberwał tym samym segment agro, ale i tworzyw sztucznych. Nie wstrzymano jedynie produkcji siarczanu amonu z Instalacji Odsiarczania Spalin, NOXy®, Likam oraz PULNOX®. Grupa Azoty dodała, że kontynuuje produkcję katalizatorów, osłonek poliamidowych, kwasów humusowych, skrobi termoplastycznej oraz kwasu azotowego stężonego. Jak podaje Grupa decyzja została podjęta w związku z dużym wzrostem cen gazu ziemnego. 


- W trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane będą procesy inwestycyjne oraz remontowe. Obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego, determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest wyjątkowa, całkowicie niezależna od Spółki i nie była możliwa do przewidzenia - poinformowała firma. 

Sytuacja jest z pewnością następstwem poniedziałkowej podwyżki cen na giełdzie gazu ziemnego, które były z kolei konsekwencją zawieszenia jego przepływu gazociągiem Nord Stream - do 292,50 euro za MWh.

Co dalej z cenami nawozów? 

Na stronie dystrybutora Grupy Azoty, AgroChem Puławy, który szybko na tego typu zmiany reaguje, nadal są cenniki z 11 sierpnia, jednak można się spodziewać, że wraz z tą sytuacją niebawem zawiśnie nowy cennik. 

Dzisiejszego ranka w Radiowej Trójce na ten temat wypowiadał się minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Szef resortu rolnictwa próbował uspokoić rolników i twierdzi, że jesienią nawozów nie zabraknie. Dodał, że przerwa wynika z potrzeby przeglądu technicznego, który i tak firma miała w planach.

- Oczywiście wstrzymanie produkcji może budzić niepokój rolników, ale ja przypominam, że w tej chwili jeszcze na magazynach Grupy Azoty jest dużo więcej nawozów niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku. Więc spokojnie będzie można te nawozy nabywać. W tej chwili jest ich grubo ponad 100 tysięcy ton na magazynach. Są też nawozy u dilerów, którzy są sprzedawcami autoryzowanymi Grupy Azoty. Oczywiście na sezon jesienny wystarczy nawozów, ale musimy pamiętać o wiośnie. Mam nadzieję, że sytuacja z gazem po tych przeglądach technicznych się uspokoi – mówił minister.

oprac. dkol/ksz
Fot. archiwum



Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)