StoryEditor

Jak plonowały rzepaki w poszczególnych województwach?

Tegoroczne rekordy w plonie rzepaku znacznie się różnią między poszczególnymi regionami Polski, co w dużym stopniu pokrywa się z mapą suszy rolniczej. Najlepszy wynik to aż 6,421 t/ha. Gdzie tak wysoki plon rzepaku udało się zebrać? Jakie odmiany rzepaku tak dobrze plonowały?
11.08.2022., 11:08h

Dobiegł końca pierwszy etap rozgrywek Ligę Mistrzów Plonowania. Celem zainicjowanego przez firmę PROCAM we współpracy z rolnikami przedsięwzięcia było monitorowanie wysokości osiąganych plonów oraz ustanawianie i bicie rekordów plonowania w uprawach polowych. Znamy jego końcowe wyniki. Etap pierwszy rozgrywek LMP – jak podkreślają organizatorzy – obejmował rywalizację odmian rzepaku ozimego oraz technologię ich uprawy.

– Jak pokazały osiągnięte wyniki prób prowadzonych pod nadzorem Kancelarii Rekordów udało się w tym ciężkim roku, jeśli chodzi o opady, uzyskać wspaniałe wyniki będące rekordami województw w roku 2022 r. – nie kryje radości Wojciech Milimen z PROCAM.

Rekordy w dziewięciu województwach

Aż w dziewięciu województwach w ramach Ligi udało się ustalić rekordy najwyższego plonu rzepaku, wynoszące powyżej 5 ton nasion z ha.
Rekordy te w przeważającej mierze uzyskano na doskonałej odmianie LG Absolut, która od lat jest w czołówce najwyżej plonujących odmian, ale też swoje doskonałe walory pokazała nowa odmiana jaką jest BATIS. Na uzyskane wartości plonów duży wpływ miały także profesjonalne zalecenia programu ochrony i nawożenia opierające się na produktach oferowanych przez doradców PROCAM – podkreślają organizatorzy zmagań.

Rekordy województw – największy plon rzepaku ozimego z hektara uzyskany w 2022 roku:

Jesionowo zachodniopomorskie HAMILTON 5,341 t/ha
Kościelec kujawsko-pomorskie BATIS 5,665 t/ha
Łodygowo warmińsko-mazurskie LG ABSOLUT 5,791 t/ha
Lublin lubelskie LG ABSOLUT 5,624 t/ha
Wojny Pogorzel podlaskie LG ABSOLUT 5,603 t/ha
Lipinka pomorskie LG ABSOLUT 5,860 t/ha
Kraszewo Czarne mazowieckie BATIS 5,956 t/ha
Rogożany opolskie LG ABSOLUT 5,789 t/ha
Maćkowice podkarpackie LG BARACUDA 6,421 t/ha


Karol Pomeranek

Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 23:10