Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Rejony zmieniają rangę odmian żyta

24.06.2018

Drukuj

Rejony zmieniają rangę odmian żyta

Artykuł dostępny

Wybitna cecha żyta ozimego – wysoka mrozoodporność – sprawia, że w tej grupie roślin nie ma sobie równych. Najlepiej przetrzymało katastrofalne mrozy w zimie sezonu 2011/2012. Silne jesienne krzewienie pozwala też konkurować z chwastami, a wiosną w dobrej kondycji ruszać z wegetacją. Wyspecjalizowane i wysoko plonujące odmiany wymagają jednak profesjonalnej ochrony i zbilansowanego nawożenia, m.in. siarką, zwłaszcza formy mieszańcowe – coraz liczniejsze w Krajowym rejestrze i uprawie.

r e k l a m aW badaniach PDO w ostatnim trzyleciu testowano 42 odmiany żyta ozimego w 46 punktach doświadczalnych rozlokowanych na terenie całego kraju. W artykule przedstawiono wyniki odmian, które w latach 2015–2017 przeszły co najmniej dwuletni cykl badań. W sezonie wegetacyjnym 2016/2017 średni plon ziarna wzorcowych odmian żyta na przeciętnym poziomie agrotechniki (a1) w doświadczeniach PDO wyniósł 70 dt/ha i był o 3,2 dt/ha wyższy niż w sezonie 2015/2016.

Prawie w każdej części kraju inna odmiana wiedzie prym. W rejonie I jest nią KWS Piano, w II – KWS Theofano, w III i IV – KWS Loretto, w V – KWS Classico, a w VI – KWS Florano. Odmiany żyta ozimego najlepiej plonują w rejonie I, gdzie 47% przekroczyło wynik 90 dt/ha. Z kolei najsłabsze wyniki notuje się w rejonie II i VI, gdzie średnia wynosiła nieco ponad 74 dt/ha. Różnica pomiędzy najlepszym i najsłabszym rejonem kraju wynosi 13 dt/ha. Największe różnice między odmianami występują w rejonie I. Najlepiej plonowała tam KWS Piano (104,8 dt/ha), najgorzej Domir (72,6 dt/ha).

Polecany artykuł

Polscy naukowcy odkryli nowe cząsteczki herbicydówWięcej nt. wyników badań PDO żyta ozimego znajdziesz w wydaniu 7/2018 „top agrar Polska” na str. 86–93.
[bie]

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii