StoryEditor

Mocne hybrydy w PDO żyta ozimego

Żyto ozime zawiera w Krajowym rejestrze najwięcej odmian mieszańcowych spośród zbóż. Dominują one zwłaszcza pod względem plenności.
21.06.2021., 12:06h
Producenci, poszukując odmian do siewu, pytają zwykle o wysokość ich plonowania. W życie ozimym prym pod tym względem wiodą formy mieszańcowe. Nie można jednak opierać strategii zasiewów tylko na tym parametrze. Wybór odmian należy też wesprzeć ocenami wylegania, podatności na choroby (np. rdza brunatna, na zdjęciu), czy przydatności w żywieniu zwierząt. Większość z nich uwzględniają badania PDO.

Dobry sezon wegetacyjny
Sezon wegetacyjny 2019/2020 był korzystny pod względem plonowania żyta ozimego, a uzyskane wyniki były wyższe niż w dwóch poprzednich latach. Średni plon ziarna odmian wzorcowych na przeciętnym poziomie agrotechniki (a1) w doświadczeniach PDO wyniósł 70,8 dt/ha (dla trzynastu odmian populacyjnych) i był o ponad 8 dt/ha wyższy niż przed rokiem.
Analizując wyniki PDO, eksperci COBORU, izb rolniczych i samorządów wojewódzkich ustalają corocznie tzw. Listy odmian zalecanych do uprawy (LOZ) na terenie poszczególnych województw. W 2021 r. odmianami rekomendowanymi do uprawy w największej ich liczbie są: KWS Vinetto (15) i Dańkowskie Granat (13).

Postęp hodowli
Sukcesem w hodowli nowych odmian żyta było stworzenie form mies...
Pozostało 47% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 22:12