Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Tlenek czy węglan?

Obrazek

Pojawiają się pytania, czy na ściernisko na słabych glebach można stosować wapno tlenkowe.

Tomasz Czubiński25 lipca 2021, 11:15

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie wapno zastosować w celu poprawy mineralizacji słomy.
Jak szybko działają różne rodzaje wapna.

Przydatność wapna tlenkowego na określone pole wynika nie z tego, czy gleba jest słaba, ale z jej kategorii agronomicznej. Nie zaleca się stosowania wapna tlenkowego na gleby bardzo lekkie oraz lekkie. Natomiast na glebach średnich, które także bywają nazywane słabymi, można już bezpiecznie stosować wapno tlenkowe.

Forma tlenkowa wapna ma zdolność do bardzo szybkiego odkwaszania, pod warunkiem dobrego wymieszania z glebą. Ma też łatwiejszą zdolność niż wapno węglanowe do wnikania w głąb gleby pod wpływem opadów. Natomiast wapno węglanowe nadaje się na wszystkie kategorie gleb ­ od ciężkich po bardzo lekkie. Dodatkowo na stanowiskach ubogich w magnez, do których należą często gleby słabe warto zastosować wapno węglanowe z magnezem, tzw. dolomity.

Szybkość działania dowolnego wapna węglanowego zależy jednak w dużym stopniu od rozdrobnienia i pochodzenia. Im wapno jest drobniej zmielone, tym szybciej odkwasza. Pod względem drugiego parametru – im wapno pochodzi z młodszych pokładów, tym działa szybciej i nie wymaga już tak mocnego zmielenia.

Przykładowo najmłodsza geologicznie tzw. kreda jeziorna działa najszybciej, choć ostatnio jest mało popularna ze względu na trudność jej pozyskania i rozsiania (konsystencja często jest mazista i stosuje się ją rozrzutnikiem obornika).

Nieco wolniej wapno z typowych pokładów kredowych. To często można kupić w formie granulowanej przydatnej do stosowania typowymi rozsiewaczami nawozów. Granulowana forma jest jednak droższa od pylistej.

Zwykle jeszcze wolniej działa wapno jurajskie. Jednak właściwości tego ostatniego dorównują kredzie, jeśli jest bardzo drobno mielone.

Dość szybko działającą formą wapna jest wapno po defekacyjne z cukrowni. Zawiera ono dodatkowo mikroelementy. Wapno to jednak także jest mokre, gdy jest świeże. Jeśli wyschnie na pryzmie na polu łatwiej je rozsiać.

Na koniec warto dodać, że do poprawy mineralizacji słomy nadaje się tylko wapno węglanowe. Taka forma w przeciwieństwie do wapna tlenkowego nie zabija mikroorganizmów glebowych i lepiej pobudza rozkład słomy i innych resztek.Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)