Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Uprawa słonecznika – jakich błędów unikać? Pogotowie polowe top agrar Polska

W tym sezonie mamy prawdziwy boom na uprawę słonecznika. Nic dziwnego, jest traktowany jako jary zamiennik rzepaku ozimego w płodozmianie, a wymaga zdecydowanie mniej nakładów niż rzepak. Jakich błędów unikać w jego uprawie?

dr Maria Walerowska30 kwietnia 2022, 07:18
Słonecznik to stosunkowa nowość dla nas pod kątem agrotechniki. Termin jego siewu przypada w okresie siewu kukurydzy lub zaraz przed nim. Tak naprawdę dopiero poznajemy odmiany i uczymy się uprawy słonecznika. Jedno jest pewne – jest to roślina oleista, którą możemy traktować pod względem nawożenia jak rzepak ozimy, z tym że ma od innego zdecydowanie mniejsze wymagania pod względem zapotrzebowania na azot, co przy dzisiejszych realiach cenowych ma ogromne znaczenie. Dzięki temu, że wykształca korzeń palowy sięgający nawet 4–5 m w głąb gleby ma zdolność pobierania z głębokich warstw gleby składników pokarmowych i wody.

Słonecznik dobrze sprawdza się na lżejszych stanowiskach i świetnie sobie radzi w suchych latach i regionach. Jeśli uprawiacie kukurydzę, macie ułatwione zadanie, bo sieje się go punktowo w rozstawie od 45 do 75 cm. Można do tego wykorzystać siewnik do kukurydzy – wymieniając tylko tarcze.

W uprawie tej rośliny ważne są odpowiedzi na kluczowe pytania:

- Jak jednak dobrze przygotować stanowisko i zasiać słonecznik?
- Przy jakiej temperaturze gleby i na jaką głębokość go siać?
- Jak dopasować nawożenie?
- Jak i czym skutecznie ochronić słonecznik?

Tajniki uprawy słonecznika zdradza gość specjalny odcinka – Dariusz Klusko, rolnik z północy Opolszczyzny, który od wielu lat uprawia słonecznik i jak sam podkreśla, uczy się go na swoich błędach. Zdradzi jakich unikać i jak poprowadzić łan aż do samego zbioru.

Zapraszam do obejrzenia odcinka!

CZYTAJ TAKŻE: Słonecznik - wschodząca gwiazda nie tylko lekkich gleb. Jak go dobrze zasiać i zarobić?

Wszystkie najważniejsze informacje o uprawie słonecznika zawarliśmy w specjalnej publikacji pt.: "Słonecznik - wschodząca gwiazda lekkich gleb". Możesz ją pobrać zupełnie za darmo - wystarczy, że wypełnisz TEN FORMULARZ.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)