
Szacowanie plonu zielonki
W przypadku szacowania plonu zielonki z dominującym udziałem traw w runi można przyjąć zasadę: szacunkowo 1 cm wysokości runi odpowiada 1 dt s.m./ha. Pamiętajmy jednak, że jeśli np. z pomiarów uzyskamy średnią wysokość runi rzędu 35 cm, musimy od tej wartość odjąć wysokość koszenia. Jeśli kosimy na 7 cm, to szacunkowy plon przy 35-centymetrowej runi wynosi 28 dt/ha s.m.
Do określenia plonu można wykorzystać herbometr lub tzw. metodę metra kwadratowego. Wykorzystuje się w niej ramkę o powierzchni 1 m2 lub 0,25 m2 (ramka w kształcie kwadratu o boku 0,5 m). Można ją wykonać z metalu, drewna lub też kupić gotową, składaną plastikową.
Zobacz także: Hodowcy alarmują: będzie mniej pasz dla bydła!
Przed zbiorem pokosu rzucamy losowo ramkę w kilku reprezentacyjnych miejscach i wycinamy rośliny znajdujące się w jej wnętrzu na wysokości koszenia kosiarki, tj. 6–7 cm. Robimy próbę zbiorczą. Im więcej prób, tym wynik będzie dokładniejszy. Średni wynik w kilogramach z 4 wycięć po 1 m2 (z 4 m2) pomnożony przez 100 daje orientacyjną wartość plonu zielonej masy w dt/ha. Jeśli chcielibyśmy uzyskać plon suchej masy w dt/ha, uzyskany plon zielonki mnożymy przez wartość suchej masy w procentach (można ją poznać po wysuszeniu próby, np. 100 g zielonki pociętej nożyczkami, a następnie wysuszonej w suszarce lub mikrofalówce).
Fot: Pixaby
Ten artykuł pochodzi z wydania top agrar Polska 6/2024
czytaj więcej