StoryEditor

Jak rolnikom idą sianokosy? Jak oceniają pierwszy pokos?

  W całym kraju rozpoczęły się zbiory traw i mieszanek z przeznaczeniem na sianokiszonkę. Rolnicy niezależnie od metody zbioru i konserwacji są zadowoleni z plonu w pierwszym pokosie, mimo chłodnej wiosny. 
26.05.2023., 14:05h

- Plon będzie niezły. Także liczymy na dobry zbiór w pierwszym pokosie. Zaczynamy od trawy, przechodzimy do lucerny. Także jedziemy już wszystko. Nasze gospodarstwo zajmuje się produkcją mleka, także rośliny pastewne, trawy i kukurydza na kiszonkę to jest nasza najważniejsza działka. My się cieszymy, współczujemy tym którzy sprzedają plony, bo jest nieciekawie na rynku. Ceny mleka też trochę spadły, ale musimy zaopatrzyć bydło w paszę. Patrząc na dzisiejszy pokos, to wszystko powinno być ok. Oby tak dalej, oby później popadało. Pierwsze dwa pokosy robimy na silos sieczkarnią, a trzeci zwykle mniejszy idzie w baloty – mówi Mateusz Barton, rolnik z Wróblina.

Niektórzy rolnicy mogli wjechać na łąki wcześniej, bo trawa była już gotowa do zbioru, ale plany pokrzyżował deszcz.

Rewelacyjne plony w pierwszym pokosie

- Troszkę pogoda nas opóźniła. Opady deszczu i mokra wiosna. Chcieliśmy rozpocząć wcześniej, ale trzeba było się dostosować do pogody. Trawom to służyło, plony są rewelacyjne. Takich zbiorów nie mieliśmy od lat. Sianokiszonkę z lepszych łąk, czy z międzyplonów, gdzie była posiana mieszanka gorzowska, czy życica zbieramy sieczkarni...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 13:43