StoryEditor

Bronowanie – niezbędny zabieg na każdej łące

Na przedwiośniu ruń potrzebuje przede wszystkim bronowania, nie tylko na trwałych łąkach i pastwiskach, ale także np. na lucernikach. Dlatego warto zainwestować w bronę łąkową. Dlaczego?
29.03.2022., 12:03h
Bronowanie można porównać do czesania. Celem bronowania jest wyczesanie spilśnionej lub obumarłej runi i napowietrzenie darni. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest brona chwastownik. Taki zabieg powinniśmy co roku wykonywać wczesną wiosną. Rośliny szybciej wznawiają wegetację, ale także lepiej wykorzystują nawozy mineralne. Na łące torfowej po bronowaniu ruń musimy koniecznie zwałować.

Wczesną wiosną zanim w pełni wystartuje wegetacja powinniśmy zadbać także o infrastrukturę melioracyjną – nie tylko udrożnić rowy, ale sprawdzić także zastawki.

Jeśli nie mamy silnie zachwaszczonej runi, zabieg bronowania powinien zniwelować częściowo chwasty. Jeśli jednak łąka lub pastwisko są silnie zachwaszczone, konieczny będzie zabieg herbicydem. Po zastosowaniu herbicydów musimy pamiętać o okresie karencji, np. wypas lub zbiór możemy przeprowadzić po ok. 3–4 tygodniach.

Sposób na szczawie


Szczawie to wyjątkowo trudni przeciwnicy, przede wszystkim z uwagi na bardzo głęboki i mocny system korzeniowy. Niestety, na użytkach zielonych zarejestrowana jest zaledwie garstkach herbicydów, bazująca na takich substancjach, jak fluroksypyr czy trichlopyr. Jeszcze kilka lat temu zarejestrowany był także chlopyralid. Do zwalczania szczawi rejestrację ma mieszanina fluroksypyru i trichlopyru (Fernando Forte 300 EC). Mieszanina ta niszczy skutecznie wiele chwastów wieloletnich, chwasty wrażliwe to babka lancetowata (do 8 liści), gwiazdnica pospolita, krwawnik pospolity, mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, szczaw zwyczajny. Średnio wrażliwy jest ostrożeń polny, a jaskier jest wymieniony jako średnio odporny.

Środek ten najlepiej stosować wiosną, w okresie intensywnego wzrostu traw i chwastów. Jeśli ruń została skoszona lub wypasana zwierzętami, należy odczekać 3–4 tygodnie do jej odrośnięcia, nie później jednak niż do osiągnięcia przez trawy wysokości 25 cm. Zalecana dawka to 1–2 l/ha, wyższą należy zastosować do zwalczania chwastów wieloletnich. Na tym samym polu nie stosować tego ani żadnego innego produktu zawierającego trichlopyr w dawce łącznej w ciągu roku przekraczającej 480 g substancji na ha.

W przypadku fluroksypyru, np. Starane 250 EC, w etykiecie widnieje informacja, że szczaw zwyczajny jest średnio odporny, a w etykiecie Starane 333 EC szczawie są wyszczególnione jako chwasty wrażliwe.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 08:00