StoryEditor

Jak zwalczać Starca Jakubka na użytkach zielonych?

Problem z niepożądanymi i trującymi roślinami na użytkach zielonych staje się coraz powszechniejszy. Jedną z nich jest niebezpieczny i ekspansywny Starzec Jakubek, wymagający jak najszybszej interwencji. Czym grozi pojawienie się tego chwastu i jak go zwalczać?
11.09.2022., 12:09h

Starzec Jakubek coraz bardziej ekspansywny

W ostatnich latach coraz bardziej rozprzestrzeniają się na użytkach zielonych niepożądane i często trujące rośliny. Szczególnie obserwujemy ten proces na ekstensywnie prowadzonych użytkach zielonych i obszarach objętych programami ochrony przyrody, jak np. Natura 2000. Jednym z takich ekspansywnych gatunków jest Starzec Jakubek (Senecio jacobaea, nazwa zwyczajowa zapisywana również starzec jakubek), a stwierdzenie jego obecności na użytku zielonym wymaga jak najszybszej interwencji. Z jednej strony jest to gatunek ekspansywny i szybko może opanować ruń. A z drugiej, jego obecność jest także niebezpieczna dla zwierząt, ponieważ w przeciwieństwie do większości innych gatunków trujących na użytkach zielonych, po zakonserwowaniu (siano, kiszonka) nadal ma właściwości trujące.

Jak rozpoznać starca jakubka?

W okresie jego kwitnienia, który trwa nawet do września, można rozpoznać po jaskrawożółtych kwiatach, które mają po 13 płatków zewnętrznych. Różni się tym od innych żółto kwitnących roślin na użytkach zielonych, takich jak dziurawiec zwyczajany czy wrotycz pospolity (na zdjęciu poniże...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:57