StoryEditor

Jak cebula stała się symbolem inflacji na świecie? Ceny z całego świata

Wzrost cen cebuli związany jest z suszą w Europie i powodziami w Pakistanie, a także wojną w Ukrainie. Jak kształtują się ceny cebuli na całym świecie, a także na rynkach hurtowych w Polsce? I dlaczego na Filipinach stała się celem przemytników i symbolem inflacji?
26.01.2023., 14:01h

Od drugiej połowy września zeszłego roku, wolumen międzynarodowego handlu cebulą gwałtownie wzrósł. Głównym czynnikiem była intensyfikacja popytu, ponieważ spodziewano się podobnego scenariusza, jaki miał miejsce w latach 2018/2019, kiedy to z powodu suszy i bardzo słabych zbiorów w krajach Unii Europejskiej, kraje Azji Środkowej eksportowały swój towar między innymi do Polski, Rumuni, Niemiec czy Holandii.

Powódź, okupacja i zmiany z eksportera w importera

Dodatkowym czynnikiem, którego nikt nie brał pod uwagę, była okupacja Ukrainy. Ukraina, która niezdolna była do produkcji własnego towaru, nieoczekiwanie dla wielu stała się głównym importerem. Towar sprowadzany był z Polski, Rumuni, Mołdawii, Azerbejdżanu, Kazachstanu oraz Turcji, co koniec końców miało przełożenie na ceny cebuli w całym tym regionie. Kolejną składową, która miała mocne przełożenie na ceny cebuli, była ogromna powódź w Pakistanie, która zniszczyła, znaczną część upraw. W rezultacie Pakistan, który jest jednym z największych eksporterów, stał się w tym sezonie importerem.

Mrozy w Azji Centralnej i nieizolowane magazyny

Mrozy, które miały miejsce w...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 06:17