StoryEditor

Dramaty na polach! Wysyp tragicznych wypadków

Lato to czas wytężonych prac w polu. Niestety, to też okres, w którym dochodzi do bardzo dużej liczby wypadków na wsi. Części z nich można by uniknąć, gdyby trochę rozważniej wykonywać swoje obowiązki. 
17.06.2021., 13:06h

Wciągnięta ręka

W ostatnich dniach doszło do dużej liczby wypadków na polach i w gospodarstwach. W miejscowości Różyniec na Dolnym Śląsku mężczyźnie wykonującemu prace na polu prasa do siana wciągnęła rękę.  

- Strażacy przy pomocy specjalistycznych narzędzi hydraulicznych uwolnili rękę poszkodowanego, udzielili mu kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazali zespołowi ratownictwa medycznego - informuje PSP w Bolesławcu.

fot. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu

Zmiażdżone dłonie

Z kolei w okolicach Mnina (woj. świętokrzyskie) prasa do balowania siana zmiażdżyła 37-letniemu rolnikowi obie dłonie i okolice przedramion.

- Rolnik próbował poprawić siatkę w maszynie belującej siano. Niestety zrobił to na tyle nieostrożnie, że prasa wciągnęła i zmiażdżyła obie ręce 37-latkowi - wyjaśnia st. kpt. Mariusz Czapelski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Końskich.

Śmiertelne porażenie prądem 


Tragedia rozegrała się także w jednym gospodarstw w Nochowie koło Śremu, gdzie prąd poraził rolnika. Mimo długiej reanimacji nie udało się uratować 40-latka.


Śmierć po walce z krową

Również na Podkarpaciu, w Chyrowej, zginął rolnik. W minioną niedzielę sąsiad znalazł ciało 63-letniego gospodarza. Wszystko wskazuje na to, że poturbowała go krowa.

- Biegły lekarz stwierdził na ciele zmarłego 63-latka liczne powierzchowne obrażenia i rany, jednak nie doszło do wykrwawienia. Bezpośrednią przyczyną zgonu było uszkodzenie rdzenia kręgowego szyjnego poprzez złamanie w górnym odcinku. Obrażenia mężczyzny (otwarte rany m.in. na klatce piersiowej) mogą świadczyć o walce z krową, która mogła go zranić rogiem - mówi portalowi krosno112.pl Iwona Czerwonka-Rogoś, Prokurator Rejonowy w Krośnie.

Czasem wystarczy pomysleć

Policja i straż pozna przypominają rolnikom o tym, jak uniknąć zagrożeń:

• Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
• Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.
• Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
• W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.
• Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej.
• Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.
• Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
• Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
• Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
• W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!
• Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

oprac. ksz, fot. główne KPPSP Końskie
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 20:28