StoryEditor

Medyka: autokar pełen nielegalnych środków ochrony roślin

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili nielegalne środki ochrony roślin. Chemikalia niewiadomego pochodzenia próbowali przemycić kierowcy autokaru przez przejście graniczne w Medyce.
08.06.2021., 09:06h
Jak informuje Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie, kontrabanda została wykryta podczas kontroli autokaru jadącego z Ukrainy do Szczecina.

- Funkcjonariusze KAS podczas rewizji pojazdu wykryli skrytki m.in. w podłodze i zbiorniku paliwa.  Znajdowało się w nich prawie 230 opakowań środków ochrony roślin o łącznej wadze 50 kg oraz 29 litrów. Towar wart ponad 29 tys. złotych nie został zgłoszony do kontroli. Kierowcy (ob. Ukrainy) nie posiadali także odpowiednich dokumentów, które wymagane są przy przewozie przez granicę środków ochrony roślin - informuje Izba.

Okazało się, że to nie jedyny towar, przewożony niezgodnie z obowiązującymi normami. Podczas kontroli funkcjonariusze wykryli także 4 tys. sztuk papierosów oraz nadwyżkę oleju napędowego w ilości ponad 430 litrów.

KAS wszczęła przeciwko kierowcom postępowanie karne skarbowe. 

Przypominamy - oryginalne środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu,  można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim.

Od początku roku podczas kontroli na polsko- ukraińskich przejściach granicznych funkcjonariusze podkarpackiej KAS przechwycili ponad 430 kg/litrów środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia.

oprac. ksz, na podst. KAS, fot. KAS
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 07:11