StoryEditor

Granaty i pociski na polu. Rolnicy otarli się o smierć

Podczas prac polowych rolnicy nadal natykają się na niewybuchy z czasów II wojny światowej. W ostatnich dniach taką niebezpieczną "niespodziankę" podczas sadzenie ziemniaków znalazł mieszkaniec Chełma (woj. lubelskie) - wykopał granat ręczny. Z kolei w miejscowości Marysin (woj. lubelskie) rolnik wyorał pociski artyleryjskie, a obok Zambrowa - granat moździerzowy.
10.05.2021., 08:05h

Policjanci z Chełma i Świdnika (woj. lubelskie) w ostatnim czasie wezwani zostali do niebezpiecznych znalezisk na polach rolników. Najpierw w miejscowości Kamień, a następnie w Marysinie. W obu przypadkach były to pociski artyleryjskie pochodzące z czasów II wojny światowej.

Mundurowi zabezpieczyli teren i czekali na przyjazd grup saperskich, które zabrały z pól rolników niewybuchy. Dodatkowo rozpoznanie terenu w Marysinie wykazało, że na polu rolnik znajdują się kolejne niewybuchy. W sumie z tego pola saperzy wywieźli łącznie cztery pociski oraz zapalnik.

Niewybuchy w woj. lubelskim, to nie jedyne niebezpieczne znalezisko, odkryte w ostatnim czasie. Na polu nieopodal Zambrowa (woj. podlaskie) rolnik wyorał granat moździerzowy, pochodzący najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. 

Taki znaleziska to nic nowego i z czasem będzie ich coraz więcej. Dotąd pociski były poukrywane głęboko w pokładach ziemi. Z czasem jednak uprawy oraz erozja sprawiły, że ziemi jest mniej, to też łatwiej natknąć się na tego typu groźne niewybuchy.

Policja uczula, że w przypadku natknięcia się na takie przedmioty w żadnym wypadku nie należy ich dotykać czy też przenosić w inne miejsca. Najlepiej zabezpieczyć miejsce przed dostępem do niego osób trzecich i powiadomić policję, która dalej przejmie działania.


Michał Czubak, Kamila Szałaj
Fot. Policja

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 13:45