Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

Małopolska: znalazł dziwną rzecz na polu, do jego drzwi zapukała policja

Nietypowy przedmiot na swoim polu znalazł pewien rolnik z gminy Raciechowice (woj. małopolskie). Ponieważ nie wiedział, co to jest, o pomoc poprosił internautów, zamieszczając zdjęcie rzeczy w internecie. Opublikowanymi fotografiami zainteresowali się policjanci i... zabrali wykopany przedmiot do muzeum. 

Kamila Szałaj21 lutego 2021, 16:39
36-letni rolnik kilka lat temu podczas wykopywania ziemniaków znalazł nietypowy przedmiot i schował go do szuflady. Niedawno przypomniał sobie o tym znalezisku i z pomocą internautów próbował ustalić, czym jest tajemniczy kamień. Na zdjęcia zamieszczone w internecie przez rolnika natknęli się policjanci z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze szybko ustalili miejsce pobytu mężczyzny i kilka dni temu odwiedzili go wraz pracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. 

- Ekspert z dziedziny archeologii obejrzał zabytek  i określił, że  to siekiera krzemienna czworościenna kultur neolitycznych, a więc ma kilka tysięcy lat - informuje policja.

Bezcenny eksponat został zabrany rolnikowi i wkrótce trafi do muzeum.
Czy znalazca dostanie nagrodę? Raczej nie, bowiem zgodnie z prawem odkrywcom lub przypadkowym znalazcom zabytków archeologicznych przysługuje nagroda, ale tylko jeżeli dopełnili obowiązku powiadomienia właściwego organu i zabezpieczenia przedmiotu oraz miejsca jego odkrycia.


ksz, oprac. na podst. i fot. KWP Małopolska


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)