StoryEditor

Małopolska: znalazł dziwną rzecz na polu, do jego drzwi zapukała policja

Nietypowy przedmiot na swoim polu znalazł pewien rolnik z gminy Raciechowice (woj. małopolskie). Ponieważ nie wiedział, co to jest, o pomoc poprosił internautów, zamieszczając zdjęcie rzeczy w internecie. Opublikowanymi fotografiami zainteresowali się policjanci i... zabrali wykopany przedmiot do muzeum. 
21.02.2021., 12:02h
36-letni rolnik kilka lat temu podczas wykopywania ziemniaków znalazł nietypowy przedmiot i schował go do szuflady. Niedawno przypomniał sobie o tym znalezisku i z pomocą internautów próbował ustalić, czym jest tajemniczy kamień. Na zdjęcia zamieszczone w internecie przez rolnika natknęli się policjanci z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze szybko ustalili miejsce pobytu mężczyzny i kilka dni temu odwiedzili go wraz pracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. 

- Ekspert z dziedziny archeologii obejrzał zabytek  i określił, że  to siekiera krzemienna czworościenna kultur neolitycznych, a więc ma kilka tysięcy lat - informuje policja.

Bezcenny eksponat został zabrany rolnikowi i wkrótce trafi do muzeum.
Czy znalazca dostanie nagrodę? Raczej nie, bowiem zgodnie z prawem odkrywcom lub przypadkowym znalazcom zabytków archeologicznych przysługuje nagroda, ale tylko jeżeli dopełnili obowiązku powiadomienia właściwego organu i zabezpieczenia przedmiotu oraz miejsca jego odkrycia.


ksz, oprac. na podst. i fot. KWP Małopolska
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 10:31