StoryEditor

Przewoził 2 ciągniki rolnicze, a mógł tylko jeden

Inspekcja Transportu Drogowego codziennie monitoruje ruch pojazdów na polskich drogach zatrzymując do kontroli pojazdy, co do których istnieje podejrzenie o przekroczeniu dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. W tym tygodniu inspektorzy z Bydgoszczy zatrzymali do kontroli ciężarówkę, która przewoziła 2 ciągniki rolnicze.
16.04.2021., 19:04h
W poniedziałek 12 kwietnia na drodze krajowej nr 10, inspektorzy z WITD w Bydgoszczy zatrzymali do kontroli pojazd członowy, którym przedsiębiorca z wielkopolski przewoził dwa ciągniki rolnicze z Wielkiej Brytanii do Torunia. Funkcjonariusze sprawdzili dokumenty dopuszczające ww. ciągniki rolnicze do ruchu drogowego oraz dokumenty CMR i na tej podstawie nabrali podejrzeń, że parametry wagowe pojazdu członowego zostały przekroczone.

Pojazd ciężarowy został więc skierowany na stanowisko kontroli mas całkowitych i nacisków osi, gdzie dokonano jego ważenia. Jego wynik potwierdził przypuszczenia inspektorów - pojazd był za ciężki o ponad 3 tony. Jego rzeczywista masa całkowita zamiast przepisowych 40t wyniosła 43,8t. Pomiar parametrów zewnętrznych dał wynik odpowiednio: długość 17,35 i wysokość 4,14 m.

Kierujący okazał zezwolenie kategorii V,  jednakże z uwagi na podzielność ładunku nie uprawniało go do transportu wyżej opisanych ładunków.

Jak informuje bydgoska ITD, przewóz został wstrzymany do czasu przywrócenia normatywności pojazdu, a wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne o nałożenie kary pieniężnej.

oprac. bcz na podst ITD Bydgoszcz
Fot. ITD Bydgoszcz.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 17:47