StoryEditor

Susza: zboże płonie na polach, słoma w stogach i na przyczepach!

Strażacy w całym kraju mają bardzo pracowity okres. Susza, która panuje stwarza liczne zagrożenia pożarowe w lasach i na polach. W takich warunkach walka z żywiołem nie jest łatwa.
08.07.2018., 08:07h
Powiat Nowotomyski leży w regionie, gdzie zgodnie z ostatnim raportem IUNG-PIB w Puławach, panuje największa susza. Strażacy z tamtejszej Państwowej Straży Pożarnej oraz współpracujące z nimi jednostki ochotniczych straży pożarnych mają pełne ręce roboty. W minionym tygodniu kiilkukrotnie wyjeżdżali do wspólnych akcji gaśniczych.

Najpierw w środę 4 lipca 2018 r., około godziny 15:30, w miejscowości Wymysłowo, podczas transportu zrolowanej słomy w balotach doszło do jej zapalenia. Do pożaru zadysponowane zostały jednostki straży pożarnej z JRG Nowy Tomyśl, OSP Kuślin i OSP Wąsowo. Przed przybyciem zastępów straży pożarnej od przyczepy udało się odczepić ciągnik rolniczy. Działania straży pożarnej polegały na podaniu trzech prądów gaśniczych na palącą się słomę . Po ugaszeniu przyczepa została rozładowana przy pomocy ładowacza czołowego, a słoma została dokładnie zlana wodą. W wyniku pożaru spaleniu uległo około 2-3 m3 słomy oraz dwie opony od przyczepy. Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru mogła być iskra rury wydechowej ciągnika rolniczego

Następnego dnia w czwartek 5 lipca 2018 r., około godziny 14:00, zastępy straży pożarnej z JRG Nowy Tomyśl , OSP Opalenica i OSP Bukowiec zostały zadysponowane do pożaru zboża na pniu w miejscowości Jastrzębniki. Ogień w błyskawiczny sposób rozprzestrzeniał się na polu z pszenicą. Strażakom udało się okiełznać żywioł i po godzinie działań gaśniczych pożar został ugaszony. W wyniku pożaru spaleniu uległo 2,5 hektara pszenicy na pniu oraz 0,25 hektara słomy po kombajnie.

Dzień później 6 lipca 2018r., około godziny 10:45, nad wsią Wąsowo zaczął unosić się słup czarnego dymu. Już po chwili wiadomo było, że był to dym z palącego się stogu słomy miejscowego rolnika. Sytuacja była poważna, ponieważ zagrożone było pole ze zbożem na pniu oraz pobliskie zabudowania. Do pożaru zadysponowani zostali strażacy z JRG Nowy Tomyśl, OSP Kuślin, OSP Wąsowo i OSP Bukowiec. Pożar udało się błyskawicznie ugasić stosując trzy prądy gaśnicze. Z pomocą strażakom przyszedł rolnik, który użyczył ładowacz czołowy, wykorzystany do przerzucania słomy w procesie dogaszania. W wyniku pożaru spaleniu uległ tylko stóg słomy żytniej. Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru mogło być zwarcie napowietrznej linii energetycznej.
 
oprac. bcz na podst. PSP Nowy Tomyśl
Foto. PSP Nowy Tomyśl
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 17:52