StoryEditor

Aplikacja suszowa na finiszu składania wniosków nie działa. Rolnicy zdenerwowani!

Czy dwukrotnie przesuwany termin składania wnioskó o szacowanie strat suszowych w rządowej aplikacji "Zgłoś szkode rolniczą" będzie jeszcze raz przedłużony? Takie pytanie zadają sobie w czwartkowy wieczór rolnicy, którzy bezskutecznie próbują złożyć wniosek online. "Przerwa techniczna" - głosi komunikat na stronie interentowej aplikacji suszowej.
16.11.2023., 21:08h

Historia pt." Zgłaszanie strat suszowych w aplikacji" powinna była się już zakończyć dawno temu. Niestety, z powodu problemów technicznych z aplikacją i po apelach rolników termin dwukrotnie przedłużano. Ostatecznei składanie wniosków ma się zakończyć w piątek 17. listopada. Tymczasem w czwartkowy wieczór 16. listopada rolnicy, którzy chcą złożyć wnioski przeżywają kolejny horror. Aplikacja znów nie działa.

 

Przerwa techniczna w aplikacji suszowej

Rolnicy, którzy próbują sie zalogować do aplikacji suszowej by zgłosić straty w uprawach z powodu tegorocznej suszy widzą komunikat następującej treści: "Przerwa technicza. Aplikacja susza jest chwilowo niedostepna. Trwają prace serwisowe. Przepraszamy za utrudnienia".

Niektórym rolnikom puszczają nerwy.

- Jutro 17.11 czyli ostatni dzień składania wniosków suszowych, a co dzieje się z aplikacją suszową? Oczywiście nie działa. MRiRW - co tam się u was dzieje? Pracuje tam ktoś jeszcze czy już macie wszystko gdzieś? Przekażcie ministrowi Robertowi Telusowi, bo mnie zablokował - napisał na platformie X Michał Zarzecki.

Czy w związku z tymi kłopotami termin składania wniosków zostanie ponownie wydłużony? Tego dowiemy sie zapewne dopiero jutro.

 

Jak złożyć wniosek o szacowanie strat w aplikacji suszowej?

Pozostaje mieć nadzieję, że aplikacja znów zacznie działać i rolnicy będą mogli znów składac wnioski. Przypomnijmy, że protokół szacowania strat suszowych jest rolnikowi niezbędny. Złożenie tego protokołu z oszacowania szkód wygenerowanego przez aplikację publiczną jest warunkiem ubiegania się o pomoc suszową.

Oto najważniejsze zasady, które obowiązują rolników przy składaniu wniosku o oszacowanie szkód za pomocą aplikacji.

 

Najważniejsze zasady: wniosek o szacowanie suszy przez aplikację

Wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy może złożyć za pomocą publicznej aplikacji każdy producent rolny, który ma Profil Zaufany i złożył wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w roku, w którym wystąpiła susza.

 

Nie ma możliwości złożenia wniosku o oszacowanie szkód w wersji papierowej.

Producent rolny ma prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej kolejnych upraw rolnych – do czasu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku o oszacowanie strat Profilem Zaufanym.

Wniosek można wysłać tylko raz. Po wysłaniu wniosku nie ma możliwości powrotu do edycji, jak również nie ma możliwości dołączania załączników w postaci polisy itp.

 

Zasady szacowania suszy - uprawa na ugorach 

Ministerstwo rolnictwa przypomina, że suszę rejestrujemy tylko w plonie głównym, nie szacujemy strat suszy np. na ugorach. Zaleca też sprawdzenie, czy wszystkie dane w aplikacji są wypełnione oraz czy wszystkie działki są wyodrębnione.

Odnosząc się do upraw będących w programach rolnośrodowiskowych – uprawy na ugorach – uprawę tę traktujemy jako nieprodukcyjną, w tych uprawach nie szacujemy strat suszy.

 

Zwierzęta – zasady szacowania suszy

Wniosek o oszacowanie szkód zawiera m.in. informacje o liczbie zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie rolnym, a w przypadku gdy dany gatunek zwierząt jest objęty przepisami ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt – zgodnej z liczbą zwierząt zgłoszonych do komputerowej bazy danych. A zatem uzupełniając dane we wniosku, należy wybrać rodzaj z listy i wpisać liczbę posiadanych zwierząt.

W aplikacji nie ma możliwości wpisania np. jeleni, danieli czy koni.

 

Czy następcy prawni mogą złożyć wniosek o szacowanie suszy za rolnika?

W przepisach nie przewiduje się możliwości złożenia wniosku w aplikacji publicznej o oszacowanie strat spowodowanych suszą przez następców prawnych.

 

Podpis Profilem Zaufanym

W sprawie ewentualnego wyjaśnienia problemów z podpisaniem wniosku Profilem Zaufanym można się zwrócić bezpośrednio do administratora (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).Szczegółowe informacje dotyczące wypełniania wniosków o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę są dostępne w instrukcji (https://www.gov.pl/web/rolnictwo/szacowanie-suszy).

 

Jakie są zmiany w składaniu wniosków o szacowanie suszy w 2023 roku?

W tym roku szacowanie suszy będzie przebiegało na nowych zasadach. Co się zmieniło w stosunku do kampanii 2022?

  • Oddzielono produkcję roślinną od zwierzęcej
  • Nie można anulować wysyłki wniosku
  • Usunięcie sekcji wniosku Informacje o szkodach na stawach rybnych oraz Informacje o szkodach na uprawach trwałych
  • Załączanie dokumentów poświadczających dodatkowe koszty poniesione na produkcji zwierzęcej
  •  

Jak wycofać wniosek suszowy?

Wniosek można wycofać i usunąć ze swojego konta dane gospodarstwa, jeśli wniosek ma status „w edycji” i nie został jeszcze podpisany za pomocą Profilu Zaufanego. Dane gospodarstwa staną się wtedy dostępne dla innego zalogowanego użytkownika, który będzie mógł je pobrać na swoje konto. Usunięty wniosek będzie dalej widniał na liście Twoje gospodarstwa, ale będzie nieaktywny – nie można go podejrzeć ani edytować.

 

Kiedy rolnicy dostaną pomoc suszową?

Resort rolnictwa szacuje się, że na pomoc suszową będą potrzebne środki z budżetu państwa w wysokości 1,497 mld zł w 2024 roku. Wtedy też nastąpi wypłata pomocy suszowej.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 20:13